TL’nin En Değerli Olduğu Ülke 2023

TL’nin En Değerli Olduğu Ülke 2023

TL’nin değerli olduğu ülke denildiğinde akla gelen ilk seçenekler, Tayland, Çek Cumhuriyeti, Moldova, Sırbistan, Makedonya, Rusya, Hindistan, Arjantin şeklinde sıralanmaktadır.

TL’nin değerli olduğu ülke denildiğinde akla gelen ilk seçenekler, Tayland, Çek Cumhuriyeti, Moldova, Sırbistan, Makedonya, Rusya, Hindistan, Arjantin şeklinde sıralanmaktadır. Peki 1 TL bu ülkelerin para birimleri karşısında kura göre ne kadar değere sahip? İşte yanıtını içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

TL’nin değerli olduğu ülkler

  • Tayland
  • Çek Cumhuriyeti
  • Moldova
  • Sırbistan
  • Makedonya
  • Rusya
  • Hindistan
  • Filipin

Tayland

TL’nin en değerli olduğu ülke neresidir? Sorusuna bir yanıt olarak, Tayland işaret edilebilir. Tayland aynı zamanda doğal yönden ilgi çekici taraflarıyla da popüler bir alan. Kendine özgü mimariye, yemek kültürüne ve tapınaklara sahip olan Tayland’ın para birimi ise Tayland Bahtı. Güncel kur bilgilerine göre 1 TL, 1.79 Tayland Bahtına denk geliyor.

Çek Cumhuriyeti

Prag şehriyle ünlü olan Çek Cumhuriyetinin para birimi TL’ye göre daha değersiz konumda yer alıyor. Öte yandan Prog’ın ve Çek Cumhuriyetinin diğer şehirlerinin yaşam için pahalı bulunduğunu belirtmekte de fayda var. Çek Cumhuriyetinin para birimi Çek Korunası olarak biliniyor. 6 Ocak 2023’teki güncel kura göre 1 TL ise 1.8 Çek korunasıdır.

Moldova

Moldova ile yapılan anlaşmaya göre Türk vatandaşları artık buraya vizesiz şekilde gidebiliyorlar. Moldova, Romanya ve Ukrayna’nın arasında konumlanıyor ve resmi para birimi ise Moldova Leyi olarak biliniyor. 1 TL ortalama 1.02 Moldova Leyi’dir.

Sırbistan

Başkenti Belgrag olan Sırbistan yine Türk vatandaşlarının vizesiz şekilde giriş yapabileceği bir ülkedir. Sırbistan’ın para birimi ise Sırp Dinarı’dır. Güncel kur bilgilerine bakıldığında 1 dolar 5.81 Sırp Dinarıdır.

Makedonya

Başkenti Üsküp olan ve Balkanlarda yer alan Makedonya’nın para birimine göre TL’nin daha değerli olduğu bilinmektedir. İskender’in memleketi olan Makedonya aynı zamanda ekonomik tatil yapmak isteyenler için de ideal bir mekandır. Yazının kaleme alındığı dakikalardaki güncel kur bilgilerine göre 1 TL, 3.05 Makedonya Dinarına denk gelmektedir.

Rusya

Rusya, Moskova’da yer alan Kızıl Meydanı ile bir çok kişinin ilgisini çeken ve para birimine göre TL’nin daha değerli olduğu ülkedir. Rusya’da pek çok tarihi eseri yakından görme imkanı bulunur. Ülkenin para birimi ise Rus Rublesidir. Güncel kur bilgilerine göre 1TL yaklaşık 3.77 Rus Rublesi’dir.

Hindistan

Bir Güney Asya ülkesi olan Hindistan dünyanın en büyük 7.ülkesidir. Dünyada görülebilecek en farklı yerlerden biri olan Hindistanın para birimi ise Hindistan Rupisi’dir. 1 TL ortalama 4.39 Hindistan Rupisine denktir.

Arjantin

TL’nin değerli olduğu bir başka ülke ise kendine has havası olan Arjantin. Arjantin, Güney Amerika ülkesidir. Arjantinin para birimi ise Arjantin Pesosu’dur. 1 TL ortalama 10.04 Arjantin Pesosu eder.

Filipin

Senelik yüksek sayıda turisti ağırlayan Filipin’in para birimi TL’ye göre daha değersizdir. TL’nin en değerli olduğu ülke denince akla gelen seçeneklerden biri olan Filipin, Türk turistlerin 30 günlük tatillerden yararlanmalarına imkan tanır. Kendine ait doğası ve bitki örtüsüyle dikkat çeken Filipin’in para birimi ise Filipin Pesosu’dur. 1 TL ortalama 2.93 Filipin Pesosuna denktir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.