TCMB Anketi: Yıl Sonu Enflasyon ve Dolar Tahminleri Açıklandı!

TCMB Anketi: Yıl Sonu Enflasyon ve Dolar Tahminleri Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sene sonu dolar ve enflasyon tahminlerini açıkladı. Daha önce yapılan ankete göre beklentiler, 2022 sonu enflasyon oranının %69.94 seviyesinde açıklanacağına yönelikti. Peki TCMB’nin yeni tahminine göre enflasyon oranı ve dolar yıl sonunda ne kadar olabilir? İşte yanıtı…

GSYH Büyüme Oranı Beklentisi

TCMB tarafından gerçekleştirilen, “Piyasa Katılımcıları Anketi” için sonuçlar belli oldu. Ankete katılanların çoğunluğu GSYH 2022 yılı büyüme beklentilerinin %3.7 olduğunu belirttiler. Bir önceki ankette katılımcıların GSYH 2022 senesi büyüme beklentileri ise %3.6 oranındaydı.  Anket katılımcıları 2023 GSYH ekonomik büyüme oranı beklentilerinin %3.8 oranında olduğunu ifade ettiler.

Yıl Sonu Tüketici Enflasyon Oranı Beklentisi

TCMB’nin “Piyasa Katılımcıları Anketi” enflasyon oranına yönelik beklentileri de ortaya koydu. Ankete göre, cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi Ağustos’ta %70.60 oldu. Bir önceki anket sonucunda cari yıl sonu TÜFE beklentisi %69.94 şeklinde açıklanmıştı. Bu kapsamda enflasyon oranı beklentisine yönelik rakamlarda artış gerçekleşti.

2022 senesi Ağustos anketine katılanlar, 12 ay sonra TÜFE’nin %24.72 olasılık ile %30-36.99 aralığında olacağını, %28.16 olasılıkla ise %44-50.99 aralığında olacağını düşünüyorlar. Katılımcıların BİST repo ve Ters Repo Pazarı’nda ortaya çıkan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentilerinin %14.00 oranında olduğu açıklandı. Bu verilere ek olarak, TCMB’nin gerçekleştirdiği anket ardından sene sonu döviz kuru beklentilerinin ne yönde olduğu ortaya çıktı.

12 Ay Sonra Dolar/TL Kaç Lira Olabilir?

Anket katılımcılarının cari sene sonu Dolar/TL beklentileri bir önceki ankette 18.99 liraydı. Yeni yapılan ankete göre katılımcıların cari sene sonu döviz kuru beklentisi 19.65 liraya yükseldi. Bir önceki ankette 12 ay sonra döviz kurunun 20.92 lira olabileceği yönünde oy kullanan katılımcılar, yeni ankette tahminlerini güncellediler. Son ankete katılımcılar 12 ay sonra Dolar/TL’nin 22.03 TL olacağı yönünde oy kullandılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.