Spek Nedir?, Borsa Spekleri Neden Yapılır

Spek Nedir?, Borsa Spekleri Neden Yapılır

Spek, spekülatör kelimesine bağlı olarak tanımlanan, borsalarda sıklıkla duyduğumuz kavramlardan bir tanesidir. Spekülatörler kısaca olarak;

 • Özellikle borsa içerisinde oldukça faal olan spekülatörler aslında bir kişilerden oluşmaktadır.
 • Bu kişiler borsada oluşan fiyat dalgalanmaları ya da değişimlerinde bazen oldukça etkin rol oynayabilmektedir.
 • Spekülatör olarak çalışan kişiler özellikle borsaları oldukça iyi tanıyan ve yatırım konusunda uzman derecesinde bilgilidirler.

Spek Açılımı Nedir? Spekülatör Ne Demek?

Spek kelime anlamı olarak vurguncu manasına gelmektedir. Vurguncu manasına gelse de spekülatör olan kişiler bazı durumlarda borsalara oldukça yararı dokunabilmektedir.

 • Örnek verecek olursak; borsalardaki varlık değerlerinde ani değer kaybı ya da artışlarında ve dengesiz fiyat dalgalanmalarında bu kişiler yapmış olduğu spekülasyonlar ile piyasanın kontrol altında tutulmasını yardımcı olmaktadır.
 • Spekülatörler bununla birlikte borsalara akıllı yatırımlar yaparak ya da katılımcıları yönlendirerek kar elde etmeye de çalışmaktadır.
 • Yatırım ve borsa konusuna hakim oldukları için bu kişiler genellikle hisse ve yatırım varlıkları al sat ile birçok alanda trade yapmaktadırlar. Böylece spekülatörler borsalara yatırım ve likidite de sağlamış olmaktadır.

Borsa Spekleri

Her borsa alanına özel olarak spekülatörler bulunabilir ve o alanlara yönelik olarak yatırım ve piyasa değerlendirmesini kendilerine göre yapabilirler. Borsa spekleri başlıca şunları yapmaktadır;

 • Tüm borsalarda var olan bütün değerli varlıklar için günlük, haftalık ve aylık olmak üzere her bir malı ya da hisseyi sürekli olarak değerlendirmektedirler.
 • Spekülatörler grafiklerdeki birçok değeri hesaplayarak profesyonel olarak mal, hisse ya da varlıkların gelecekleri hakkında tahminlerde bulunmaktadır.
 • Borsa spekleri yapmış oldukları tahmin neticesinde ellerindeki varlıkları düşüş öncesi satmakta ya da yükselecek olan varlıklara da en dip fiyattan girmektedir.
 • Bu şekilde spekülatörler borsalardan genel olarak kısa ya da uzun vadelerde kar elde edebilmektedir.

Görüldüğü gibi bu kişiler borsa alanlarında ve konularında oldukça aktif olabilmektedir. Özellikle piyasa üzerinde yaptığı hamleler ve tahmini söylentileri ile birlikte var olan düşüşleri ya da yükselişleri durdurabilmektedir. Spekülatör olan kişilerin çoğunluğu yatırımlarını yüksek risk alarak yapmakta ve yüksek oranda kaybetme olasılığını göze almaktadır. Bu kişilerin aldıkları risk her ne kadar yüksek olursa olsun kazançları da aynı oranda fazla olmaktadır.

Spekülatör ya da Borsa Spekleri Yasal Mı?

Bilindiği gibi borsalar kaygan bir zemine benzer hareket edebilmektedir. Eğer yeteri kadar tecrübeniz yok ise borsalarda yaptığınız yatırımlardan zarara uğrama olasılığınız artmaktadır. Çünkü, borsa varlıkları dış etmenlerden oldukça sık etkilenebilmekte ve yükseliş beklenen varlıklarda dahi ani bir düşüş gözlenebilmektedir.

Sık sık fiyat dalgalanmasına maruz kalabilen borsa varlıkları yaşanan düzensizlik yüzünden yatırımcılarını mahvedebilmektedir. Durum böyle olunca da spekülatörlerin var olması artık mecburi bir hal aldığını söyleyebiliriz.

 • Spekülatörlerin borsalar üzerinde yoğun olarak etkisinin olması ve fiyatlara doğrudan etki edip onları yönlendirebilmesi, piyasayı dengede tutmaya yardımı olması nedeni ile devletler bu kişilere karışmamaktadır.
 • Her ne kadar spekülatörler yasal olarak yatırımlarını yapıp, piyasalar üzerinde etkili olsa da birçok başka yatırımcı bu kişilerin var olmasını doğru bulmamaktadır. Dışarıdan borsanın ve piyasanın birkaç kişinin etkisi altında bulunmasına karşı olarak durmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.