Son Dakika: Esnafa Kredi Müjdesi

Son Dakika: Esnafa Kredi Müjdesi

2022 yılı içerisinde esnafa kredi müjdesi, Halkbank’tan geldi. 2021 senesinde alınan karara göre 2022,2023 ve 2024 senelerinde Halkbank’tan kredi kullanan esnaflar, %50 faiz indiriminden yararlanabilecekler. 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında Halkbank esnaf kredisine başvuru yapan bazı iş kolları ise %100 faiz indiriminden yararlanacak. 2022’de diğer pek çok banka esnaflar için uygun faiz oranlı krediler sunmaya devam edecek. Konuya ilişkin tüm detayları içeriğimizden edinebilirsiniz.

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Esnaf kredisine başvuru şartları aşağıdaki şekilde sıralanır:

 • Esnaf ve sanatkar olmak,
 • Kredi notunun düşük olmaması,
 • Vergi borcunun veya yasal takibe düşen kredi, kredi kartı borcunun bulunmaması,
 • Minimum 1 senedir esnaflık yapıyor olmak,
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmak, durumu belgeyle beyan edebilmek,
 • Gelir belgesi sahibi olmak,

Bu koşulları sağlayan esnaflar bankaların esnaf kredilerine müracaat yapabilirler.

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank esnaf kredisi, 30 bin TL limit ve 36 ay vade seçeneği kapsamında sunulur. Halkbank esnaf kredisi kullananlar %50 indirimli faiz oranlarından yararlanırlar. El dokumacılığı, seramik, bakır işleme gibi sanatsal değer taşıyan iş kollarını gerçekleştiren esnaflar, Halkbank 30 bin TL esnaf kredisini 0 faiz oranıyla kullanabilirler. Krediye yönelik başvurular, Halkbank şubelerinden kabul edilmektedir.

15.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi 2022 ( Güncel Liste)

10.000 TL 12 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi 2022 ( Güncel Bilgiler ve Tüm Bankalar)

Kefilsiz Şartsız Kredi Veren Bankalar 2022 (Güncel Liste ve Tek doğru bilgi veren içerik))

Türkiye İş Bankası Esnaf Kredisi

İş Bankası esnaf kredisi, 50 bin TL şeklinde talep edilerek, %2.08 gibi avantajlı faiz oranı üzerinden kullanılabilir. 50.000 TL ve %2.08 faiz oranlı İş Bankası esnaf kredisi, 36 ay vade kapsamında talep edilebilir. Bu krediye ilişkin diğer ayrıntılar:

 • Aylık ödeme planı taksitleri: 2.121 TL,
 • 36 ay sonundaki toplam geri ödeme rakamı: 77.521 TL,
 • Yıllık faiz maliyet oranı: %36.83,

Esnafa kredi müjdesi veren İş Bankası, kredi başvurularını şubelerinden, internet bankacılığından kabul eder.

ING Bank Esnaf Kredisi

ING Bank esnaf kredisi hakkında detaylar şu yöndedir:

 • ING Bank esnaf kredisi 100 bin TL olarak talep edilebilmektedir. 100 bin TL ING Bank esnaf kredisi için belirlenen faiz oranı %2.62’dir. 60 ay vade kapsamında aylık ödemeleri 3.422 TL şeklinde gerçekleştirilir. 60 ay vade sonundaki toplam geri ödeme tutarı 206.365 TL’dir.
 • Tercih edenler ING Bank esnaf kredisini 50 bin TL limitle talep edebilirler. 50 bin TL ING Bank esnaf kredisi, 36 ay vade ve %2.63 faiz oranı kapsamında kullanılabilir. Kredinin aylık ödeme planı taksitleri 2.209 TL, toplam geri ödemesi ise 80.039 TL şeklinde hesaplanır.

Esnaflar bankaya sundukları aylık gelir bilgisine bağlı olarak, ödeme bütçelerine en uygun olan esnaf kredisine başvuru yapabilirler.

Garanti BBVA Esnaf Kredisi

Garanti BBVA esnaf kredisi, 60 bin TL kredi limiti ve %2.49 faiz oranı çerçevesinde kullanılabilir. 60 bin TL nakit ihtiyacı olan esnafların kullanabileceği kredinin diğer nitelikleri aşağıdaki gibidir.

 • Kredinin aylık ödemeleri, 36 ay vade seçeneği için 2.546 TL şeklinde hesaplanır.
 • Toplam geri ödemesi 36 ay sonunda 99.059 TL olarak gerçekleştirilir.
 • Senelik maliyet oranı %42.94 şeklinde hesaplanır.

Gelir beyan edebilen, kredi notu yüksek risk taşımayan esnaflar, Garanti BVVA şubelerinden esnaf kredisine başvuru yapabilirler.

Denizbank Esnaf Kredisi

Denizbank esnaf kredisi, 50 bin TL kredi limiti kapsamında talep edilerek, %2.99 faiz oranı kapsamında kullanılabilir. Maksimum 36 ay vade seçimli kredinin ödemeleri her ay 2.495 TL şeklinde yapılır. 36 ay sonunda toplam maliyeti 90.087 TL olan Denizbank 50 bin TL limitli esnaf kredisi için başvurular şubelerden yapılır.

Esnaf Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnaf kredisine başvurmak için Halkbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Denizbank, ING Bank şubelerinden tercih edilene gidilmelidir. Şubelerin kredi departmanı müşteri temsilcilerine nüfus cüzdanı, gelir belgesi, esnaflık kayıt belgesi gibi başvuru evrakları iletilmelidir. Evrak teslimi sonrasında esnaf kredisi başvuru talep formunu doldurularak, başvuru tamamlanır.

Halkbank, İş Bankası, ING, Denizbank, Garanti BBVA’nın hali hazırda müşterisi konumunda olan esnaflar ise internet bankacılığından başvuru yapabilirler. Banka müşterisi esnaflar, internet bankacılığı şifresi edinerek, bankalarının internet bankacılığı adresine giriş sağlayabilirler. İnternet şubesi içerisinde “esnaf-kobi kredisi başvuru” sekmesi üzerinden müracaat formuna ulaşıp, gelir, çalışma bilgilerini girip, başvuru onayı verebilirler. Esnafa kredi müjdesi veren bankalar, online başvurularda da gelir bilgisinin beyan edilmesini talep eder.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.