Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Hisseler

Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Hisseler

Hisseler birçok kişi için mükemmel gelir kaynakları olarak öne çıkıyor. Birçok insan hisse senedi alım satımı yaparak pasif gelir sağlıyor veya hayatını geçiriyor. Doğru metriklere bakıldığı, düzgün hesaplamalarla yola çıkıldığı sürece gayet iyi kazanç getiriyor. Bu işin bir diğer kısmı ise tüyo. Tüyolar hisse alım-satım yapanlar için büyük önem arz ediyor.

İçerik: Bankalarda Hisse Senedi Bloke Kaldırma

En çok kazandıran hisseler araştırmaları, bunlara göre oluşturulan yatırım öğütlerini dinleyen yatırımcılar için kazanmaktan başka yol yok. Bahsettiğimiz bu gelir yöntemi uzun vadede küçük gelirlere bire alışılmışın dışında kar oranı sağlıyor. Bazı hisseler ise yatırımcıların bu uzun vadede göz bebeği olarak öne çıkıyor.

Uzun zaman aralıklarında getirdikleri kâra göre belirlenen bu şirketler yatırımcılarını hiçten zengin etti diyebiliriz. Çünkü beş, on, yirmi yıllık süreçte konulan küçük yatırımlar adeta servet haline dönüştü. Ve bunu iyi ön görmüş, geçmiş yılları iyi analiz etmiş yatırımcılar belki de şu an inanılmaz bir yükseliş yakaladılar. Peki, uzun vadede yatırımcılara bu kadar kazandırmış hisseler nelerdir? Sizler için bu yazıda listeledik.

Yazımız gerçekten son 10 yılda en çok kazandıran hisseleri merak eden yatırımcılar için rehber niteliği taşıyor. Bunu araştırmak ve takip etmek çok önemli çünkü geçmiş yılların grafik ve parametrelerini araştırmak geleceğe bakış için inanılmaz bir doğruluk payına sahip bir perspektif oluşturuyor. Gelecek için geçmişe bakanlar kazanma oranına sahip oluyor.

Son 1 Yılda En Çok Kazandıran Hisseler

 • SASA Polyester Sanayi A.Ş
 • Türk Hava Yolları (THY)
 • Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş
 • Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi
 • Tekfen

Geçmiş senenin en çok kazandıran hisseleri neler oldu?

 1. SASA Polyester Sanayi A.Ş: SASA Polyester Sanayi A.Ş. listemizin birinci sırasında yer alıyor. %102,63 ile yatırımcılarının yüzünü inanılmaz güldüren şirkete 1000 TL yatıran 1020 TL kâr elde etti. Tüm yatırımcılarımız adına Adana merkezli şirketimize teşekkür ediyoruz.
 2. Türk Hava Yolları (THY): uzun yılların yüz güldüren tercihlerinden bir olan THY bu sene de yatırımcılarına şükrettiriyor. %91,37 ile ikinci sıraya geçen THY’ye 1000tllik bir yatırım size 914 TL kâr demek olacaktı.
 3. Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş: %87,05 ile listemizin üçüncü sırasında kendine yer bulan otomobil, kamyon yedek parçası üretim şirketi, sizin 1000 Türk Lirasına karşılık 875 Türk Lirası gibi yüksek bir kâr sağlıyor.
 4. Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi: listemizin bir diğer yatırımcı gözdesi bu yıl da 4. sırada. Sektöre ham madde sağlayan şirket yıllardır olduğu gibi bu sene de %85,28 gibi bir payla ön planda.
 5. Tekfen: İnşaat malzemeleri üreten Holding THY, Kardemir Karabük gibi bu listenin demirbaşlarından. Bu sene de listemize son sıradan giren firma %78,64 gibi bir yüksek kar oranıyla göz dolduruyor.

Son 5 Yılda En Çok Kazandıran Hisseler

 • Aselsan
 • Soda
 • Tüpraş
 • Tekfen
 • Ereğli Demir Çelik

Son yılın en çok kazandıran hisselerine birlikte baktık. Biraz daha geri gitmemiz bize istikrar açısından çok faydalı olacak diye düşünüyorum. Acaba son 10 yılın en çok kazandıran hisseleri arasında ilk yarıda, yani son 5 yılda, en çok hangi hisse senetleri kazandırmış?

 1. Aselsan: Gurur kaynağı savunma sanayi şirketimiz Aselsan listemizde başı çekiyor. 4,63tllerden işlem görmeye başlayan Aselsan şu sıralar 27 Türk lirasına yükselerek %483 gibi inanılmaz bir kar oranı elde etti. Kendileriyle gurur duyuyoruz.
 2. Ereğli Demir Çelik: Ülkemizin bir diğer gururu Ereli 1,95 gibi küçük miktarlardan 11 civarına yükselerek listemizin ikinci sırasında kendine yer buluyor. Zonguldak için bir marka yüzü haline gelen fabrika %471 gibi bir kar oranı sundu.
 3. Soda: Bir şişe cam iştirakidir. 1,34 Türk Lirası bandındaki hisse değerini 7 Türk Lirası civarlarına yükseltmiş ve inanılmaz bir ivme yakalamıştır. %461 gibi muazzam bir orana sahip olan şirket yatrımcıların yüzünü güldürmüştür.
 4. TEKFEN: İnşaat firmalarında ülkemizin en büyüklerinden olan TEKFEN %390 gibi bir oranla 4,43’den 21.7’ye yükseldi.
 5. TÜPRAŞ: Listemizin son ismi ise 33tl olan hisse değerlerini 135 Türk Lirası bandına yükseltmiş ve 5. Sıradan listemizde yerini almıştır. Kar oranı ise tam olarak %309’dur.

Son 20 Yılın En Çok Kazandıran Hisseleri

 • Ege Endüstri (EGEEN)
 • Sasa Polyester
 • Armada Bilgisayar
 • Aselsan
 • Hektaş

Gerçekten mükemmel bir liste ile devam ediyoruz. Bakılması mantıklı olan en uzun vadeli liste ise son 20 yılın listesidir. Dünya yuvarlak olmasaydı, bu üç listeyi doğru okuyan herkesin yüksek karla kazanacağına kesin diyebilirdik.

 1. Son 20 yılın en çok kazandıranı adından da anlaşılacağı üzere Ege’nin incisi Ege Endüstri (EGEEN). 10,70 ile işlemlerine başlayan hisseler 640 Türk Lirası bandına çıkmış durumda.
 2. İlk kurulduğu zamanlarda 19 kuruş gibi komik bir miktarla işe başlayan Sasa Polyester, şu sıralar 10,93 bandında işlem görmekte ve listemizde ikinci sırayı almaya hak kazanmaktadır.
 3. Türk bilişim firmalarının incisi Armada Bilgisayar 0,67’den 23 Türk Lirasına çıkarak listemizin 3. sırasında.
 4. Aselsan bu listede de karşımıza çıkıyor.1,31’den 31,78’e gelen Aselsan 4. sırada.
 5. Listemizin son sırasında ise Hektaş var. 0,87 seviyelerinden 13,60’a çıkan Hektaş uzun vadede çok kazandırdığını gözler önüne seriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.