Retest Nedir? Coin ve Borsa Sektöründe Retest?

Retest Nedir? Coin ve Borsa Sektöründe Retest?

Retest nedir, Retest kelime olarak “yeniden test etmek” anlamına gelir. Borsada ve kripto para piyasasında sıklıkla karşımıza çıkan bu kavram, her iki piyasada hemen hemen aynı anlamda kullanılır. Özellikle analistlerin sıklıkla kullandığı kavramlar arasında yer aldığından dolayı çoğu yatırımcı kavramın ne anlama geldiğini bilememektedir.

Borsa ve kripto para piyasasında önemli kavramlardan olan Retest’in yatırımcılarca iyi anlaşılması ve kavranması gerekir. Bu piyasalarda ticaret yapan her bir yatırımcı Retest’in tam olarak ne olduğunu merak etmektedir. Peki, Retest tam olarak nedir? Bir coin’in retest’i gerçekleştirdiği nasıl anlaşılır? Tüm bu soruların ve daha fazlasının yanıtını yazımızın devamında aktardık.

Kripto Para Piyasasında Retest Ne Demek?

Kripto para piyasasında; coin fiyatının aşağı ya da yukarı yönlü fark etmeksizin, bir destek, direnç ya da trend çizgisini kırması ve kırmasının ardından tekrar aynı noktaya temas etmesi ve kırılım yönünde hareket etmesini ifade eder.

Daha sade şekilde izah etmek istersek; coin fiyatı önce bir destek ya da dirence çarpıp kırılacak, ardından aynı bölgeye bir daha gelerek kırılım yönünde hareket edecektir. Bu sayede yatırımcılar için alım-satım imkânı doğar ve coin yönünü belli etmiş olur. Kripto para piyasasında sıkça karşılaşılan bu kavramı çoğunlukla analistler kullanır. Yatırımcılar, retest’i gerçekleştiren coinler ve borsa varlıkları için “Onay aldı.” Şeklinde ifade etmektedir.

Shiba 1 Dolar Olur mu, Shiba Uzun Vadede Ne Olur?

Borsada Retest Ne Demek?

Borsada “stokun yeniden test edilmesi” olarak da bilinir. Herhangi bir hisse senedi fiyatı, bir direnç seviyesini yukarı yönlü kırdığında eski direnç artık yeni destek olur. Eğer hisse senedi destek seviyesini aşağı yönlü kırarsa, söz konusu eski destek artık yeni direnç haline gelmiş olur. Hisseler bu kırılmaların ardından kırdığı eski fiyata tekrar dönmüşse ve ardından tekrar hareketlilik yaşamışsa, tüm bu durumlara “Retest” denir.

Genellikle destek ya da direnç seviyesini kıran hisse senetleri alış ya da satış için önemli sinyaller verir. Yeniden test oluşumunu yakalayan yatırımcılar kritik noktalardan alım yaparak kar elde ederler. Kırılımların ardından hisseler genellikle birkaç gün sonra yine aynı seviyeleri test eder. Bu aşamaların yatırımcılar tarafından yakından takip edilmesi gerekir.

Retest Coin Nasıl Anlaşılır? Retest Örnekleri

Kripto paralarda sık karşılaşılan yeniden test etme durumu; mumların açılış – kapanış ve destek – direnç seviyelerinin tespit edilmesiyle daha kolay görülebilir. Bir coinin mumlarına göre destek direnç seviyeleri tespit edilir. Ardından fiyat hareketinin ilerleyişi yorumlanır.

Yukarıdaki örnek grafikte USD/TRY işlem çiftinin herhangi bir zamana ait grafik verilerini görmekteyiz. Grafikteki soldan aşağı doğru çizilmiş olan direnç seviyesi yaklaşık 3-4 defa test edilmiş, yani fiyat dirence çarpıp geri dönmüş ve kısa bir hareketin ardından tekrar direnç seviyesine ulaşmış. Genellikle halk arasında 3. Test edişle birlikte varlığın değerinin yükselişe geçeceği bilinmektedir. Aşağıdaki grafikte de gördüğümüz gibi 3. Testin ardından fiyat kırılmış ve yukarı yönlü hareket etmiş.

Kısa bir yükselişin ardından fiyat geri dönerek eski direnç seviyesine çarpmış, yani tekrar desteği test etmiş. Buradaki geri dönüş hareketine ise “yeniden test” ya da “retest” diyebilmekteyiz. Aşağıdaki grafikte de benzer test etmeler meydana gelmiş. Fiyat destek ve direnç arasında seviyeleri test ederek ilerlemiş ve en sonunda üçgeni kırarak yukarı yönlü hareketlenmiş.

Teknik Analiz ve Retest Önemi

Teknik analiz terimlerinden olan yeniden test etme, kripto para piyasasında alım – satım yapan her yatırımcının bilmesi gereken kavramlar arasında yer alıyor. Özellikle bir üçgen içerisinde seyreden fiyatlanmalar sıkışır ve ani kırılmalar meydana gelir. Bu kırılmalar yukarı yönlü olabileceği gibi aşağı yönlü de olabilir.

Bu gibi durumlarda yatırımcılar genellikle dışarıdan izlemeyi tercih eder. Alımları ise kırılımların yönünü belli etmesinin ardından yaparlar. Bu sayede kısa zamanda az da olsa kar elde etme imkanı bulurlar. Kısa vadeli yatırımcılar için bu nedenle retest ne demek kripto para piyasasında daha fazla anlam kazanmış olur.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.