Piyasanın FED Karar Beklentileri Faiz Artırımı Yönünde!

Piyasanın FED Karar Beklentileri Faiz Artırımı Yönünde!

FED’in Ekim ayına kadar yapması beklenen 3 ayrı toplantıdan, 175 baz puanlık faiz artırımı çıkması bekleniyor. Yatırımcılar ve ekonomistlere göre bir toplantı ardından en az 75 baz puan faiz artırım kararı gelebilir. İşte haberin ayrıntıları…

Ekonomistlerin Faiz Artırım Beklentileri!

Ekonomistler, FED’in son 40 senenin en yüksek enflasyonunu kontrol edebilmek adına faiz artırımına gidebileceğini düşünüyorlar. Uzmanlara göre, Ekim ayına kadar yapılması planlanan 3 ayrı FED toplantısının bitiminde 175 baz puan faiz artırım kararı çıkabilir. Ekonomistler, iki kez 50 baz puan ve bir kez 75 baz puan artış yaşanabileceğini tahmin ediyorlar. Faiz artış beklentilerinin genişlemesi ise piyasalar üzerinde bazı sonuçlar doğuruyor.

FED, 75 baz puanlık bir artışı en son 1994 yılında gerçekleştirmişti. Daha önceki aylarda ekonomistler Ekime kadar yapılacak 3 toplantı sonunda, toplam 50 baz puanlık artış beklentisi içerisindeydiler. Ancak şimdilerde, daha önce FED tarafından masa dışında bırakılan 75 baz puanlık artışın kayda geçebileceğini düşünüyorlar.

Yüksek Enflasyon Beklentisi Yönünü Etkiledi!

Geçen hafta Cuma günü gündeme yansıyan verilere göre ABD enflasyonu Mayıs ayında %8.6 oranına yükselerek, son 40 senenin zirvesini yaptı. Bloomberg Opinion yazarlarından El Erian ise enflasyon hakkında düşüncelerini paylaştı. Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı El Erian, enflasyon görünümünün daha fazla bozulmasından endişe duyduğunu belirtti. Yüksek enflasyonun ise faiz artırım kararlarına yönelik beklentileri yükselttiğini açıkladı.

El Erian, FED’in Çarşamba günü sonuca kavuşacak olan FOMC toplantısı sonunda 50 baz puanlık faiz artımı beklediğini ifade etti. Uzmanlara göre şuan küresel stagflasyon döneminin içerisinden geçme ihtimalimiz bulunuyor ve FED’in puan artırım kararları bu riskten korunmayı sağlayabilir.

ABD Getiri Eğrisinde Durgunluk Sinyali

İki senelik ABD tahvil getirisi, Nisan ayının başlangıcından bugüne ilk kez 10 seneliklerin getirisinin üzerine çıktı. FED’in faiz artırım kararları ekonomide yavaşlama sağladığından yatırımcılar, kısa vadeli tahvillerde satışa gitmeyi tercih ettiler. Şuan için kısa vadeli getirilerin uzun vadeli getirilerden daha fazla olması garipliği, küresel anlamda ekonomik durgunluk belirtisi olarak görülüyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.