Ölü Kedi Sıçraması (Death Cat Bounce) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ölü Kedi Sıçraması (Death Cat Bounce) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Kripto para borsalarında ve kripto para birimlerinin teknik analizlerinde death cat bounce yani ölü kedi sıçraması kavramı ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu kavram aslında az çok kripto para yatırımcısı ya da kullanıcısı olan birçok kişinin aşina olduğu bir harekettir. Ölü kedi sıçraması nedir? nasıl anlaşılır? Vb. death cat bounce hakkında merak edilen birçok bilgiyi detaylı olarak ele aldık.

Ölü Kedi Sıçraması (Death Cat Bounce)

Kripto para değerlerinde son zamanlarda birçok ani iniş ve çıkışların yaşandığı bir döneme girdik. Sık sık bu şekilde yaşanan ani fiyat değişiklikleri ve dalgalanması yatırımcılara piyasaların geleceği konusunda kararsızlık yaşamalarına neden olmaktadır. Ölü kedi sıçraması hemen hemen her ayı sezonunda rast geldiğimiz bir hareketlenmedir.

Bu kavramı kısaca tanımlayacak olursak;  genel olarak bir kripto para biriminde meydana gelen düşüşlerden sonra anlık olarak geçici şekilde yükselişe girmesine ölü kedi sıçraması denmektedir. Bu harekete hem ayı hem de boğa sezonlarında denk gelsek bile en sık ayı sezonunda bu hareketle karşı karşıya gelmekteyiz. Ölü kedi sıçramasını normal yükselişlerden ayırt edilmesini sağlayan birkaç faktör bulunmaktadır.

Ölü kedi sıçraması Ölü kedi sıçraması

Ölü kedi sıçramasının az da olsa ayrımı yapılacak ilk parametre bu hareketlenmenin ortaya çıktığı zaman genellikle kripto paraların yükseliş trendinde iken değil de coinler düşüş trendine girdiğinde karşılaşılmaktadır. Diğer bir fark edilmesini sağlayan faktör de bu sıçrama genellikle coinlerde yaşanan büyük düşüşlerin ardından yaptığı düzeltme hareketi olmaktadır.

Bunu detaylı açıklayacak olursak düşüş trendine giren ve büyük değer kaybına uğrayan coinler anlık ya da saatlik vb. kısa süreli bir düzeltme yani yükselme hareketi yapmaya başlar. Düzeltme ile yükselişe geçen coinler piyasalarında yaşanan likidite kaybı ya da gerçekleştirilen coin satışına fazla direnememektedir.

Böyle olunca da coin değerinde az bir yükselme meydana gelir ve grafikte tepki alımına bağlı olarak gelişen geçici yükseliş mumu oluşur. Ardından yine coin düşüşe geçer. Tüm bunlara rağmen yine de ölü kedi sıçraması kesin olarak tahmin edilememektedir.

Ölü Kedi Sıçraması Yatırımcıların Göz Önünde Bulundurması Gereken Kriterler

Ölü kedi sıçraması birçok kripto para kullanıcısının ve yatırımcısının kafasını karıştıran hareketlerden bir tanesidir. Coinlerde yaşanan değer kaybının ardından grafikte oluşan kırmızı mumlardan sonra meydana gelen düzeltme ve yükselme hareketi ile grafikte oluşan yeşil mumlar yatırımcıları heyecanlandırabilmektedir.

Oysa ki Coinde istikrarlı bir yükselişin olacağına hemen karar verilip bu hareket baz alınarak yatırım kararı alınmamalıdır. Yatırımcılar, ölü kedi sıçraması gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmalıdır ve ona göre yatırımlarını yönlendirmelidir. Büyük düşüşlerin ardından büyük yükselişler her zaman gerçekleşmez ve özellikle anlık kısa yükselişler sıklıkla yaşanabilmektedir.

Ölü kedi sıçraması

Bilinmelidir ki kripto paralarda yaşanan dump sonrası hemen yükselişe geçmesi beklenen bir durum değildir. Hatta büyük değer kayıpları sonrası ani bir yükselişe geçen Coin için daha fazla temkinli olunmalıdır.

Çünkü Coin yapmış olduğu bu küçük düzeltme hareketi sonrası ya da ölü kedi sıçraması sonrası daha da büyük hızla düşüşe geçip önceden düşmüş olduğu seviyenin de altına inebilmektedir. Bu da yatırımcıları terse düşürmekte ve büyük oranlarda zarara uğratabilmektedir.

Ölü Kedi Sıçraması Nedenleri

İlk olarak 1985 yılında iki ünlü gazeteci tarafından kullanılan finansal terim aslında sadece kripto para piyasası için kullanılmamakta olup bütün ekonomi ve finansal alanlarda bu terimden yararlanılmaktadır. Ölü kedi sıçramasının ilk olarak kullanılmaya başladığı zaman Malezya ve Singapur piyasaları için bahsedilmiştir.

1985 yıllarında bu piyasalarda sert bir düşüş hakimdi ve anlık olarak piyasalarda meydana gelen yükseliş herkesi oldukça şaşırtmıştı ve bu meydana gelen finansal hareketi o zaman ki gazeteciler ölü kedi sıçraması olarak tanımladı.

Ardından bu terim sürekli olarak piyasalarda kullanılmaya başlandı ve günümüze kadar da kullanılmaya devam edildi. Ölü kedi sıçramasının nedeni piyasalarda meydana gelen yüklü miktarlarda var olan varlıkların satılması ile düşüşün meydana gelmesi ve ardından kripto piyasalarında balina olarak adlandırılan ya da elinde fazla miktarda Coin bulunduran yatırımcılar piyasadaki bu düşüşü düzeltmek için yüksek meblağlarda Coin alımı yaparlar.

Bu da büyük düşüş sonrası kısa süreli toparlanmaya yardımcı olur. İşte bu toparlanmada ölü kedi sıçramasının ta kendisidir. Yatırımcılar bu kısa süreli toparlanmadan yararlanarak ellerindeki Coinler zararın karı diyerek satmaktadırlar.

Ölü kedi sıçraması hareketini fark etmek oldukça zor olduğundan düşüş trendine girmiş olan coinler hakkında dikkatli işlem yapmak oldukça önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.