Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Yönde Olacak? Erdoğan Açıklamasıyla Karar İlişkin Sinyal Verdi!

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Yönde Olacak? Erdoğan Açıklamasıyla Karar İlişkin Sinyal Verdi!

TCMB bu hafta kritik kararların alınacağı PPK toplantısını gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise toplantı öncesinde yaptığı açıklamayla, alınacak kararların ne yönde olacağına ilişkin sinyal verdi. İşte haberin detayları…

PPK Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz politikasına ilişkin konuşurken, “Bu iktidar faizi artırmayacaktır. Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz.” sözlerini kullanmıştı. 2021 senesi Eylül ayından itibaren ise faiz’i düşürmeye yönelik hamleler yapıldı. 4 ayda 500 puan aşağı çekilen faiz %19’dan %14’e indirildi. Merkez Bankası, faiz politikasında 2022 senesi Ocak ayından beri herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Toplamda 7 aydır politika faizinde herhangi bir değişiklik gerçekleştirmeyen TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun önümüzdeki PPK toplantısında nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyor. Bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısı ise Perşembe günü gerçekleştirilecek.

PPK toplantısı ardından gündeme yansıyacak olan bilgiler ise altın, gümüş, Euro ve Dolar fiyatlarını etkileyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ise PPK kararı öncesinde bir açıklama gerçekleştirdi.

Erdoğan Parti Toplantısında Konuştu

Dün gerçekleştirilen parti toplantısında para politikası ve ekonomik model hakkında konuşan Erdoğan’ın sözleri dikkat çekti. Erdoğan açıklamasında, “Uyguladığımız ekonomi programı geçmişin değil geleceğin üzerine kuruludur. Esasen dünyada her ülkeye uyacak tek tip bir ekonomi modeli yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ülkenin kendi ihtiyaçlarına, şartlarına ve hedeflerine göre kendi ekonomik programını geliştirip, hayata geçirdiğini vurguladı. Diğer yandan kur garantili milli paradan bahsettiklerini ancak bu projenin hazmedilemediğini belirtti.

Sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı, “İktisatçıların bazıları bu gerçekleri bildikleri halde sahiplerine yaranmak için programımızı kötülerken, bir kısmı cehaletleri sebebiyle bize kör düşmanlık yapıyor.” cümlelerini kullandı. Ekonomistler ise Erdoğan’ın bu sözlerini, düşük faiz politikasının devam edeceğine yönelik bir sinyal olarak yorumluyorlar.

Doların Hareketlenmesi Bekleniyor

Merkez Bankası tarafından şaşırtıcı bir karar alması beklenmezken, bugün ABD Federal Açık Piyasa Komitesinin tutanaklarına ilişkin paylaşacağı bilgiler yakından takip edilecek. Çin ekonomisindeki yavaşlama endişesinin ve risk iştahındaki azalmanın etkisiyle artan Dolar/TL’nin, tutanaklara ilişkin şahin açıklamaların gelmesiyle bir kez daha hareketlenmesi bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.