Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Beklentilere Uygun Bir Sonuç Geldi mi?

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Beklentilere Uygun Bir Sonuç Geldi mi?

Merkez Bankası’nın Ağustos ayı toplantısı tamamlandı. Toplantı sonrasında ise politika faizine yönelik kararın ne yönde geliştiği açıklandı. İşte merak edilen karara ilişkin açıklama…

Merkez Bankası Politika Faiz Oranı Ne Kadar Oldu?

Merkez Bankası’nın son toplantısı ardından politika faizi %14’ten %13’e indirildi. Bu kapsamda beklentilerin dışında bir faiz kararı gündeme yansıdı. AA Finans, Reuters ve diğer pek çok araştırma kurumu tarafından yapılan anketlere göre ekonomistler, faizin %14’te sabit tutulmasını bekliyorlardı. Ancak politika faizinin %13 seviyesine çekildiği açıklandı.

Bugün Merkez Bankası toplantısı öncesinde 17.94 lira seviyesinde olan Dolar/TL, faiz düşürme kararının açıklanması ardından hareketlilik gösterdi. Dengeler bir kez daha değişti ve Dolar/TL 18.11 liraya fırladı. Son 4 ay içerisinde 500 puan düşürülerek %14 seviyesine indirilen politika faizi bu kez yeni bir güncelleme ile %13’e düşürüldü.

Son Dakika Merkez Bankası Kurulu Açıklaması

Merkez Bankası tarafından alınan karara yönelik açıklama yapılırken “Son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarım etkinliğini azalttığı değerlendirilmektedir. Kurul, makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar vermiştir.“ ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında,” Sanayi üretiminde yaşanan ivenin ve istihdamdaki artışın trendi sürdürmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önemlidir. Kurul, mevcut görünümün altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir.” sözleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.