Merkez Bankası Enflasyon Verilerini Değerlendirdi

Merkez Bankası Enflasyon Verilerini Değerlendirdi

Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından Merkez Bankası tarafından da enflasyon raporu yayımlandı. Merkez Bankasının raporuna göre Ocak ayında yapılan ağırlık değişimi dahilinde Şubat ayı enflasyon rakamında 0,4 puan yükseltici etki etkili oldu. Açıklanan enflasyon rakamları yıllık yüzde 15,61 seviyesini göstermiş ve bu rakamlar 2019 yılından beri en yüksek rakamları işaret etmişti. Merkez Bankası da fiyat gelişmeleri karşısında enflasyona dair olan ayrıntıları değerlendirdi.

Yayımlanan rapor içeriğinde tüketici fiyatlarının Şubat ayında yüzde 0,91 oranında yükseliş gösterdiği vurgulandı. Yıllık enflasyon verilerine bakıldığında ise 0,64 puan yükselme yaşandığı ve toplam oranda yüzde 15,61 oranında gerçekleşme yaşandığı belirtildi. Rapor dahilinde emtia fiyatlarına da değinildi ve uluslararası emtia fiyatları için yükselişin art kısıtlarının etkisi ve üretici fiyatlarındaki artış sebep gösterildi.

Temel Mal ve Gıdada Belirgin Artış Görüldü

Merkez Bankası tarafından açıklanan raporda yıllık enflasyon alt gruplarının geneli için yükselme söz konusu olurken mevcut artış için en belirgin etki ise mal ve gıda gruplarında yaşanmış oldu. Rapor kapsamında söz konusu döneme ait birikimli döviz kuru etkilerinin de hafifletilmiş olduğu vurgulandı. Hafiflemenin etkisi kapsamında ise dayanıklı tüketim malları ve diğer mallarda da fiyatların ılımlı seviyelerde kalmasına işaret edildi. Ancak buna karşılık giyim yıllık enflasyonunda artış yaşandığı açıklandı. Gıda enflasyonu kapsamında işlenmiş gıda fiyatlarının öncülüğünde artış yaşandı ve uluslararası çaptaki emtia fiyatlarının artış yaşaması da sebep olarak gösterildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.