Merkez Bankası Açıkladı! TÜİK Mayıs Ayı İçin Enflasyonu Ne Zaman Açıklayacak?

Merkez Bankası Açıkladı! TÜİK Mayıs Ayı İçin Enflasyonu Ne Zaman Açıklayacak?

Merkez Bankası Açıkladı! TÜİK Mayıs Ayı İçin Enflasyonu Ne Zaman Açıklayacak?

TCMB Mayıs ayı enflasyon beklenti anketini yayımladı ve  enflasyon TÜFE ve dolar beklentileri açıkladı . Peki, Mayıs ayı için enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? İşte haberin detayları...

Mayıs Ayında Merkez Bankası İçin TÜFE Beklentisi Nasıl Olacak?

Memur zammından tutun kira artış oranlarına kadar birçok rakamlar belirlenirken birçok kişi tarafından enflasyon oranları merak konu haline gelmiştir ve Mayıs ayı için enflasyon rakamları vatandaş açısından büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlar enflasyon kararlarının ne zaman açıklanacağını araştırmaktadır Bunun için ise şuan merkez bankası enflasyon tahminleri üzerinde yoğunlaşırmıştır.

Merkez bankası mayıs ayı içim piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını vatandaş ile paylaştı ve verilere göre katılımcıların cari yıl sonu dolar ve TL beklentisi daha önceki anket döneminde 16,85 TL, ankette 17,57 TL olarak belirtildi. Bir yıl sonra döviz kuru beklentileri, aynı anket döneminde olan 17,84 ve 18,47 TL olarak belirlenmiştir ayrıca katılımcılar tarafından BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı içerinde oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentileri bir önce yapılmış olan anketteki ve bu anketti oranları %14,00 olarak nitelendirilmektedir.

Böylece Mayıs enflasyon beklentisi anketlerinde katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu TÜFE beklentisi bir önceki ankette 46,44 oranında görünürken şu an gerçekleşmiş olan anket sonucunda %57,92 olarak karşımıza çıkmaktadır ve Mayıs ayında enflasyon beklentisi %3,97 olarak belirtildi.

1.Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi önceki ankete göre 14,00 olarak gerçekleşmektedir. Bir başka bakımdan yatırım bankası JP Morgan Türkiye’de Mayıs ayı içim enflasyonun yıllık bazda %72 olarak gerçekleşmesi sayesinde yeni bir yükseliş olacağını ifade etmektedir.

Ne zaman TÜFE ÜFE açıklanacak? Enflasyon Oranı 2022

Vatandaşlar Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK enflasyon oranlarının ayın üçünde açıklamasını bekliyor ve bu bağlamda Mayıs ayı enflasyon oranları 3 Haziran 2022 Cuma günü açıklanacaktır.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.