KYK Borcu Olanlara E-Haciz ile Bildirim

KYK Borcu Olanlara E-Haciz ile Bildirim

KYK borcu olup da ödemeyen kişilere e-haciz ile haklarında haciz işlemi başlatıldığına dair mesajlar gönderilmeye başlandı. Öğrencilik zamanından borçları bulunanların en kısa zamanda bu borçlarını ödemeleri gerekiyor.

Birkaç ay öncesinde devlete borçlu olanlara e-haciz yoluyla bildirim gönderilmeye başlanmıştı. Bu sefer de KYK borcu olanlar bu uygulamadan nasbini aldı. Kasım ayı boyunca şimdiye kadar toplam 1.5 milyon kişiye borçlarını ödemedikleri için elektronik haciz işlemi yapıldı. KYK borcu olanlar ise 297 bin 797 kişi olarak açıklandı ve bu kişiler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirildi.

KYK'nın haklarında haciz başlattığı kişiler geçtiğimiz 10 yıla ait borçları bulunan ve bu borçlarını ödemeyen kişiler. Bir başka deyişle aralarında 2009 yılından borcu bulunan kişiler de bulunmakta. Diğer ilgi çekici bir nokta ise KYK tarafından burs verilen öğrenci sayısının bu yıl içinde yüzde 10 oranında arttırılması. Bu da ileriye dönük olarak borçlarını ödemekte zorlanacak ya da ödemeyecek daha fazla öğrenci olması demek. Buradan yola çıkarak ilerleyen dönemlerde devlet bu kişilerden faiziyle birlikte bu kredileri geri alma yolunu bekleyecek gibi görünüyor.

KYK'nın kuruluş amacı maddi imkanı müsait olmayan öğrencilere okul hayatları boyunca kredi verip yardımcı olmak. Öğrencinin mezun olup işe girdikten sonra kredi borcunu kapatması istenmekte. Ancak mezun olan herkesin anında iş bulup çalışması zor olduğundan kredi borcunu ödeyemeyen pek çok kişi bulunmakta.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.