Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti!

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti!

Kredi kartı asgari ödeme oranı değişimi BDDK kararı ile gerçekleşti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, limiti 25 bin TL altında ve 25 bin TL üzerinde olan kredi kartları için yeni asgari ödeme yüzdeleri açıkladı. İşte ayrıntılar…

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar Oldu?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, BDDK tarafından ödeme oranlarına yönelik yapılan düzenleme ile değişti. Limiti 25 bin TL altında olan kredi kartları için kredi kartı dönem borcunun %20’si kadar asgari ödeme yapılacak. Limiti 25 bin TL üzerinde olan kredi kartlarının asgari ödemeleri ise dönem borcunun %40’ı kadar olacak.

Oranlara ilişkin değişim ardından kredi kartı asgari ödeme faizi olarak adlandırılan gecikme faizleri için de koşullar farklılaştı. 25 bin TL altında limite sahip kredi kartlarına gerekli tarihte, dönem borcunun %20’si kadar ödemeyi yapamayanlara, gecikme faizi uygulanacak. Eğer dönem borcunun %20’sinin altında ödeme yapılırsa, borç kapatılmadığı için gecikme faizi uygulanmaya devam edilecek.

Kredi Kartı Asgari Hesaplama Nasıl Yapılacak?

Kredi kartı asgari borç hesaplama işlemi son düzenlemeler ardından belirlenen yeni oranlar esas alınarak yapılacak. Öncelikle, 25 bin TL üzeri limite sahip kredi kartı için hesaplama yapılacaksa, dönem borcunun öğrenilmesi gerekiyor. Ardından dönem borcunun %40’ının alınması halinde asgari tutar bulunabilmektedir. 5.000 TL dönem borçlu 25 bin TL üzeri limitli kredi kartına ortalama 2.000 TL civarı asgari borç ödemesi yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.