KRDMD  Hedef Fiyat 2023, KRDMD Yorum - KRDMD Temettü

KRDMD Hedef Fiyat 2023, KRDMD Yorum - KRDMD Temettü

Krdmd neden yükselmiyor, kardemir (d son dakika haberleri), KRDMD hedef Fiyat, Kardemir Temettü hesaplama, KRDMD hisse forum, KRDMD hisse yorum, KRDMD hisse hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

KRDMD hisse hedef fiyat 2023 başlığı altında İş Yatırım analistlerinin yeni beklentileri ve güncellenen hedef fiyat verisi dikkat çekiyor. İş Yatırım’a göre Kardemir hisseleri 2023’de sınırlı bir bant dahilinde de olsa fiyat artışına konu olabilir. İçeriğimizden KRDMD hissesi 2023 hedef fiyat tahmini, yorumları, şirketin yatırımları hakkında bilgileri edinebilirsiniz.

Kardemir Hakkında

Kardemir, Karabük ilçesinde yer alan demir-çelik fabrikası olarak tanımlanır. Türkiye’nin ağır sanayi fabrikası olarak bilinen Kardemir’in temelleri, 1937 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine atılmıştır. 1955 senesine kadar Sümerbank’a bağlı olarak faaliyet gösteren Kardemir, ardından KİT durumuna gelmiştir.

Tarihsel yolculuğunda 2.600.000 ton/yıl üzerinde ham çelik üretim kapasitesi ile dikkatleri çeken Kardemir, yüksek hızlı tren rayı, mantarı sertleştirilmiş ray, kangal bağlantı elemanları, çelik, yay çelikleri, yuvarlak çubuk, U-I-H profil gibi pek çok farklı ürün üretmiştir. Halen sanayi, madencilik ve ulaşım sektörlerine temel girdileri sağlamaya devam eder. Kuruluşundan beri çok sayıdaki endüstriyel tesisin projesini, imalatını, montajını yapan Kardemir, Sanayi Odası verilerine göre Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasındadır.

kardemir-sirket-bilgileri.png

Kardemir Yatırımları

Kardemir şirketi yatırımları aşağıdaki şekilde sıralanır:

  • Sürdürülebilir üretim modellerine yönelik,
  • Üretime teknolojik ekipman ve modellerin katılımına yönelik,
  • Üretim kapasitesini ve kalitesini artırmaya ilişkin,
  • Ağır profilde Türkiye’nin tek üreticisi olmak amaçlı,
  • Yeşil Kardemir mottosu altında doğaya dost süreçleri hayata geçirmek için,
  • Dünyanın sayılı entegre çelik üretici olmak hedefiyle,
  • Ulaşım, endüstri, sanayi alanlarındaki satış kapasiteni artırmak amaçlı yatırımlar gerçekleştirmiştir.

KRDMD hisse hedef fiyat 2023 kategorisinde yorum yapan analistler, Kardemir şirketi tarafından yapılan yatırımları aynı zamanda hisselerinin geleceğini pozitif yönde etkileyecek faktörler olarak görürler.

kardemir-hisse-sirket-bilgileri.png

Kardemir Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapıldı mı?

Kardemir şirketi bedelsiz sermaye artırımını 2014 senesinde gerçekleştirdi. Şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapmaya yönelik güncel bir başvurusunun bulunmadığı ve gündemde henüz böyle bir haber yer almadığı görülüyor.

Kardemir Temettü Dağıtımı Yapılacak mı?

Kardemir temettü dağıtımı 27.11.2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Şirketin yeni bir temettü dağıtımına ilişkin gündeme sunduğu herhangi bir duyuru bulunmuyor. Ancak 2015, 2019 yıllarında temettü dağıtımı gerçekleştirdiği biliniyor.

kardemir-temettu.png

KRDMD Hisse Geleceği

KRDMD hisse geleceği hakkında değerlendirmelerde bulunan İş Yatırım, hisse fiyatının gelecekte artışa konu olabileceğini belirtti. Ancak İş Yatırım Kardemir hisse artışının yüksek oranda olmayacağını ve belirli bir oranda kısıtlı kalabileceğini düşünüyor. İş Yatırım Kardemir’in yüksek çelik fiyatları ve zayıf TL sayesinde senelik bazda %61 artış üzerinden 2.3 milyar TL net kar rakamı elde ettiğini belirtti. Bu pozitif gelişmenin KRDMD hisse fiyatlarına olumlu etki yapabileceği, yatırımcıların satın alım taleplerini yükseltebileceği aktarıldı.

İş Yatırım, Kardemir’in senelik bazda %54 büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve ham madde maliyetlerini ise %24 oranında aşağı çekerek, karlılık düzeyini artırdığını ifade ediyor. Kardemir’i Erdemir şirketi ile karşılaştıran İş Yatırım, Kardemir şirketini 2022 ve 20233 bazında daha başarılı buluyor.

Erdemir’in soğuk, sıcak sac ve uzun çeliği kapsayan ürün yelpazesinin aksine Kardemir’in ürün yelpazesinin ve ürünlerine ilişkin satış hacminin daha başarılı görüldüğü belirtildi. Bu kapsamda KRDM hisselerinin gelecekte %6 ila %10 oranı arasında getiri sunabileceği konu alındı.

KRDMD Hisse Yorum

KRDMD hisse yorum kategorisinde aslında önemli bir detaya dikkat çekildi. İş Yatırım analistleri KRDMD hissesinin gelecekte değer kazanmasını bekliyorlar ancak bir önceki fiyat tahminlerinin altında bir tahmin yaparak bunu açıklıyorlar. Şöyle ki İş Yatırım 2022 ortasında KRDM hissesinin %16 artış performansı kapsamında değerlenebileceğini aktardılar. Uzmanlar hala hissenin artış potansiyeli taşıdığını ancak artık maksimum %6 ile %10 oranı arasında getiri sunabileceğini paylaştılar. Kısacası artış tahmini değişmese de getiri oranında aşağı yönlü güncelleme oldu.

krdmd-hisse-hedef-fiyat.png

Bu güncellemenin sebebi ise Kardemir şirketinin üretimine ve satışına ilişkin ortalama ton getirisinin 2023’de %30 azalarak 518 US/tona düşmesinin beklenmesi. Analistler daha önce 19,38 TL olarak hedef fiyat tahmini açıkladıkları KRDMD hissesi için yeni bir güncelleme yaptılar. Peki yeni hedef fiyat ne? İşte detaylar…

KRDMD Hisse Hedef Fiyat 2023

İş Yatırım KRDMD hisse hedef fiyat 2023 başlığı altında %6 artış potansiyeline ve 17 TL hedef fiyata işaret ettiler. Hisse 2022 senesi 9 Aralık tarihinde ise 16 TL’den işlem gördü ve %4’lük değer kazanımını tabloya aldı.

krdmd-hisse-fiyat-tahmini.png

İş Yatırım KRDMD hissesi için 2022 yılı ortasında 19.38 TL’lik hedef fiyat tahmini sunmuştu. Ancak güncelleme ardından fiyat beklentisi 17 TL’ye düştü. Buna rağmen hisse başına getirinin 2023’de %6’yı bulabileceği ifade edildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.