İslam Memiş'ten Enflasyon, Gümüş ve Altın Tahmini, Gram Altın Yükselecek mi?

İslam Memiş'ten Enflasyon, Gümüş ve Altın Tahmini, Gram Altın Yükselecek mi?

Yatırımcılar, Euro, gram altın, dolar ve kripto paralar’ın gelecek hareketlerine dair detayları merak ediyorlar. Altın ve para politikaları uzmanı İslam Memiş ise kripto para, dolar, gram altın, euro hakkında geçen haftaya yönelik değerlendirmeler gerçekleştirdi. Memiş, hem dikkat çeken uyarılarda bulundu hem de “nakit pozisyonuna” dair açıklamalar yaptı.

2023 Enflasyon Verilerinde Gerileme Olabilir mi?

İslam Memiş son açıklamasında, emtia ve döviz kurlarına ilişkin hareketleri paylaşırken, 2023 yılında enflasyonun nasıl bir durumda olabileceğine değindi. İslam Memiş, “ Emtia ve döviz kurlarında yeni ataklar gözlemliyoruz. Yükselişler kalıcı mı, tekrar düşüş olabilir mi? bu tip soruların cevabını vermeye çalışacağım” dedi.

İslam Memiş’in açıklamalarına göre, bu hafta en çok dikkat çeken veriler enflasyon rakamı için kayda geçti. Aylık periyot incelendiğinde %2.98, senelik bazda ise %73.5’lik bir enflasyon ortaya çıktı. Enflasyonun her ay biraz daha yükselişe geçtiğini vurgulayan Memiş, 2023 yılı ortalarına kadar bu yükselişin sürebileceğini ifade etti.  %57 ila 58 civarında enflasyon ile seneyi kapatabileceğimizi tahmin eden Memiş, yumuşak gerilemelerin ise mevsimsel etkilerden dolayı yaşanabileceğine değindi.

İslam Memiş Açıkladı: Gram Altın 1450 Olduğunda Göreceğiz!

İslam Memişe göre, enflasyon nakit değerini düşürürken, malların değerlerini yükseltti. Nisan ve Temuz aylarına yönelik daha önce bir plan çizdiğini ifade eden Memiş, Nisan ayı gerilemelerinde gram altını alımlarının zaten gerçekleştirildiğini ifade etti. Gram altın için geride kalan final ayının Nisan olduğunu, yeni senaryoların şimdi gündeme yansıyacağını aktarılıyor.

Memiş, gram altının 1450’ye ulaşabileceği zamanlarda yeni senaryoların görülebileceğini ifade etti. Bazı yatırımcıların fiyat düşüşü halinde alıma gitmek yerine fiyat yükseldiğinde altın almayı düşündüğünü aktardı.

Memiş, Temmuz ayı için beklediği altın pik seviyelerinin çok daha erken kayda geçmeye başladığını belirtti. Haziran için ilk öngörüsünü 16.60, 16.80 civarında yapan Memiş, yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Zamanında uygun fiyattan gram altın alımı yapanların kara geçtiklerini, düşükten maliyet yapmayı tercih etmeyenlerin korku ve panikli yeni alımlara yönelebileceklerini vurguluyor.

Nakit Pozisyonları İçin Yeni Hedef Ekim Ayı mı?

İslam Memiş, yeni hedeflerin Ekim ayına yönelik olduğunu belirtti. Bu dönemin tam tersi bir şekilde nakdin daha değerli ve malın daha değersiz olduğu bir sürece Temmuz ayından itibaren giriş yapabileceğimizi aktardı. Buna bağlı olarak Ekim ayına yönelik hazırlıkları Temmuz ve diğer ayları dikkate alarak erkenden yapmak gerektiğinin altı çiziliyor. Memiş, Ekim ayı gelene kadar nakit pozisyonlarında kaos havasını karşılamanın daha değerli olabileceğini ifade ediyor.

Küresel Kontrollü Enflasyon Açıklaması

Kontrollü bir şekilde yenidünya düzenine ilerlendiğini söyleyen Memiş, dünyada şuan küresel kontrollü enflasyonun dikkat çektiğini aktardı. Varlıklara sahip çıkmanın, birikimlere ve memleket arazilerine sahip çıkmanın son derece önemli olduğunu savundu.

Ekilebilir arazilerin en önemli kaynaklardan olduğunu açıklayan Memiş, acemi yatırımcıların ve bazılarının hala burunlarının dikine gittiğini düşünüyor. Ekim ayına kadar nakdin daha değerli olduğu bir periyota giriş yapabileceğimizin altını çizmeye devam ediyor.

TL İçin Risk Yükseliyor mu?

Eylül ayında gündeme gelmesi beklenen, Ekim’de ise fark edilirlik düzeyini yükseltmesi düşünülen türbülansın, küresel piyasalarda riski artıracağı tahmin ediliyor. 16.54’ü test eden dolar için kırmızı çizginin 16.40 haline geldiğini vurgulayan Memiş, yükselişin hız kazanması halinde 16.80 rakamının görülebileceğini aktardı.

16.40 seviyesinden dolar alımını riskli bulan Memiş, diğer yabancı para birimlerini de şuan yatırım için tercih etmeyeceğini belirtti. Elinde Euro ve dolar bulunan yatırımcıların hızlı hareket etmemeleri gerektiğine değindi. Altın ve para politikarı uzmanı, 1000 lirayı gören gram altının etkili bir yükseliş yapabilmesi için 1200 liraya çıkması gerektiğini düşünüyor.

ABD Tarım dışı istihdam verisi beklenenin üstünde açıklandığı için altın ons fiyatında baskının artığını düşünen Memiş, önceki aylara ait 1874 dolarlık yükselişi de göz ardı etmedi. 1835 düzeyi üzeri rakamların ise altın onsu için pozitif görünümü desteklediğini söyledi. Memiş’e göre altın ve gümüş için Haziran ayında tekrar bağa pozisyonu gündeme gelebilir.

Gümüş ve Altın Geleceği Nasıl Olacak?

11.95 gibi yüksek bir seviyeyi gören gümüş, bu hafta iyi bir satış ivmesi yakaladı. İslam Memiş’te gümüş’ün altına göre daha iyi durumda talep görmeye devam edebileceğini düşünenler arasında.

Memiş kripto paralar arasından BTC’nin bir kez daha 30 bin dolar seviyesinin altına iniş yaptığını belirtirken, ilerleyen sürede bu düşüşün devam etmeyeceğini düşündüğünü açıkladı. Yükseliş senaryosunda ise 35 binlerin üzerine çıkış olması gerektiğini düşünüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.