HSBC, Merkez Bankasının Faiz Kararı Tahminini Güncelledi

HSBC, Merkez Bankasının Faiz Kararı Tahminini Güncelledi

HSBC, Türkiye'de politika faizi için yıl sonu tahminini yüzde 30 olan tahminini 32,5 seviyesine yükseltti.

Ekonomi yönetiminin son açıklamaları, yabancı yatırımcılar arasında para politikası patikasına ilişkin beklentilerin revize edilmesine neden oldu. Bu kapsamda HSBC, yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 30'dan yüzde 32,5'e yükselttiği bir revizyon gerçekleştirdi. CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'nin yakın vadeli ekonomik görünümünün son dört ayda önemli ölçüde iyileştiğine dikkat çekildi.

Merkez Bankası Politikaları ve Ekonomik İyileşme

Metiner’in raporunda, Merkez Bankası’ndaki yeni ekibin para ve makro ihtiyati politikalarını sıkılaştırdığı ve bazı düzenleyici tedbirleri gevşetmeye başladığı belirtildi. Hükümetin Temmuz ayında aldığı vergi artışı kararı ve buna paralel olarak yaşanan bütçe fazlası, 12 aylık kümülatif açığın GSYİH'nin yüzde 3'ünün altına indiğini göstermekte.

Yeni Ekonomi Yönetiminin Vizyonu

Yeni ekonomi yönetiminin, politika yapımının ileriye dönük olarak daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı olacağı yönündeki vurgusu, raporda öne çıkan detaylar arasında yer alıyor.

BLOOMBERG HT Faiz Anketi ve Risk Analizi

HSBC'nin pozitif değerlendirmelerine karşın, Türkiye ekonomisindeki risklerin devam ettiği belirtiliyor. Raporda, enflasyon ve döviz kaldıracı gibi dengesizliklerin çözümünün zorlu bir uyum süreci gerektireceği vurgulanıyor. Ancak banka yetkilileri, önümüzdeki 12 ayda kademeli ve sınırlı bir ekonomik yeniden dengelenmeye yönelik işaretler veriyor.

Ekonomik Beklentiler ve Tahminler

HSBC, 2023 yılı için GSYİH büyüme beklentisini yüzde 4,4 olarak korurken, 2024 yılı için bu beklentiyi yüzde 3,0'a revize etti. Aynı zamanda, politika faizinde yaşanacak artışın yıl sonunda yüzde 32,5 seviyesine ulaşabileceğini öngörüyor.

Banka, 2023 yılı için daha sınırlı bir bütçe açığı öngörüyor ve 2024 yılında resmi harcama tahminlerinin aşılma olasılığına dikkat çekiyor, özellikle 2024 Mart ayında yapılacak yerel seçimleri göz önünde bulundurarak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.