Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde yatırımcılar birikimleri üzerinden daha yüksek kazançlar elde edebileceklerdir. Yatırım yapmanın en güzel yollarından biri kuşkusuz portföy oluşturulması olacaktır. Ancak yatırım uzmanlarının hemen hepsi, özellikle borsaya yeni giriş yapan kişilere portföy oluşturmadan önce bazı hisse senetlerinden uzak durması gerektiğini vurguluyor.

Portföy sıfırdan oluşturulacak ise öncelikle düşük yatırımlar ve düşük kazançlarla başlanmasında yarar vardır. Bunun yanı sıra yalnızca bir hisse senedi seçmek yerine, birkaç hisse senedine yatırım yapılması da doğru bir seçim olabilir.

Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada hisse senedinin seçimi yer alıyor. Münferit borsa hisselerin tercih edilmesi yatırımcıların zarar etmesine neden olabilecektir. Ancak birden fazla hisse portföyde seçilmiş ise, iyi bir araştırma yapılarak münferit hisselerin tercih edilebilmesi de söz konusu olabilecektir.

Münferit hisseler riskli ancak çok kazandırma şansı bulunan hisse senetleridir. Ancak özellikle borsaya yeni giriş yapan bir yatırımcının parasının tamamını yatırmak için uygun bir hisse türü değildir. Münferit hisselere yüklü meblağlar yatırmak ancak, borsa alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılabilir.

Ayrı hisse senedi seçimi sırasında yatırımcının kendisinin analiz etmesi ve yatırım uzmanına önemli komisyon ücretleri ödememesi, ciddi tasarruf edebilmesini de sağlayacaktır. Hisse senedi seçimi ile yatırımcılar şirkete bir nevi ortak olurlar. Yapılan her yatırım şirketin mali açıdan değer kazanıp kaybetmesine neden olabilecektir.

Doğru Hisse Nasıl Seçilir?

Doğru hisse seçimi için yatırımcıların öncelikle bildiği hisseleri tercih etmesi gerekecektir. Adı hiç duyulmayan, sektörüne yabancı olunan bir hisse senedinin terci edilmesi doğru bir seçim olmayabilir. Ancak bilinen sektörlerde tanınmış şirketlere ait hisse senedi tercih edildiğinde, kaybetme riski de önemli ölçüde azalacaktır.

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yatırıma nereden başlanacağı da merak konusudur. Herhangi bir sektörden herhangi bir şirketin tanındığını varsayalım. Bu şirket sizin için güven verici ve prestij sahibi olabilir. Ancak bu yatırım için kesinlikle yeterli değildir. Şirketle ilgili tüm verileri incelemek, hisse senedinin gidişatını takip etmek ve buna göre seçimler yapmak doğru bir hisse seçimi yapılabilmesini sağlayacaktır.

Bazı yatırımcılar çok tercih edilen hisse senetlerinin doğru bir seçim olabileceğini düşünmektedir. Ancak bu hisseler her zaman doğru bir seçim olmayacaktır. Bazı dönemlerde balon hisseler ortaya çıkabilmektedir. Balon hisselere yapılan milyon dolarlık yatırımlar, yatırımcıyı zora sokarak hüsranla sonuçlanabilecektir. Bu nedenle güvenilmeyen ve balon olup olmadığı konusunda endişeler yaşanan hisselerden uzak durulmalıdır.

Hisse Senedi Analizi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında hisse senedi analizi önemli bir noktada yer almaktadır. Hisse senedi analizi, hissenin ilerleyen dönemdeki artışı ya da azalışı konusunda ipuçları verebilecektir. Hisse senedinin analizi, belirli unsurlar göz önünde bulundurularak yapılır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilecektir;

  • Hisselerin fiyat ve değerlerine bakılmalıdır. Yatırımcılar daha çok ucuz hisse senetlerini tercih edeceklerdir. Hisse senedinin ucuz ya da pahalı olduğunun anlaşılabilmesi için hisse fiyatının kar oranına bölünmesidir. Çıkan sonuç 15’in altında ise o hisse senedi pahalı, 20’nin üzerinde ise o hisse senedi pahalı anlamına gelecektir.
  • Hisse senedinde ucuz ya da pahalılık kavramı hissenin kötü ya da iyi olduğunu gösteren bir unsur olmayacaktır. Bazı hisseler hızlı büyürken, bazı hisseler yavaş büyüme gösterecektir. Zaman zaman şiddetlerin değer kaybetmesi de normaldir. Bu nedenle fiyat hissenin iyi olduğunu gösteren bir unsur olmamalıdır. Hisse senedinde esnek davranılmalı, geleceği parlak görülen hisse senetlerine bir şans verilmelidir.
  • Seçilen hisse senetlerinin mali tablolarına mutlaka önem verilmelidir. Şirketin gidişatının kötü olması hisse senedinin geleceğinin iyi olduğu izlenimini veremeyecektir. Ayrıca mali değerde günlük raporlar değil uzun vadede sonuçlar incelenmelidir.
  • Seçilen şirketlerin gelir düzeyini günden güne artırarak devam etmesi, hisse senetlerinin artacağının da garantisini verebilecektir.
  • Bir şirketin gelirinin giderinden çıkarılması ile elde edilen sonuç kar oranını belirleyecektir. Kar oranı yüksek olan şirketler, gelecek vaad eden hisse senetlerine sahip olacaktır.
  • Hisse senedi analizi sırasında şirketlerin borçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Şirketin geliri yüksek ancak borç miktarı da fazlaysa bu durum risk oluşturabilir. Seçilen şirketin borcunun az oluşuna da önem verilmesinde yarar vardır.
  • Hisse senedinde dalgalanmaların yaşanması gayet normaldir. Yatırımcının dalgalanmalarda endişelenip, hisse senedini elden çıkarması zarar etmesine neden olmaktadır.
  • Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler denildiğinde yatırımcılar en çok analistlerin görüşlerini takip ediyor. Birçok yatırımcı analistlerin söylemlerine aşırı önem vererek zarara uğrayabilmektedir. Elbette ki analistler bu işin uzmanı olmakla birlikte en sağlam bilgiye sahip kişilerdir. Ancak piyasanın gidişatını %100 olarak bilebilmeleri olanaksızdır. Yalnızca onların düşüncesine güven duyulması risk oluşturacaktır.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.