Borsadaki Havayolu Hisseleri Hakkında - En İyi Havacılık Hisseleri

Borsadaki Havayolu Hisseleri Hakkında - En İyi Havacılık Hisseleri

Havayolu hisseleri önde gelen havayolu şirketlerine ait olan ve yatırım imkanı sunarak borsada işlem gören hisse türleridir. Havacılık sektöründe önde gelen Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus şirketleri, borsada en çok işlem gören hisselere sahip iki büyük şirket durumunda.

Her sektörün yaşadığı Covid-19 etkilerinden, bu iki önemli şirketin hisseleri de nasibini almıştır. 2020 yılının ilk çeyreğinde büyük bir daralma yaşayan hisseler, devam eden aylarda da değer kaybetmiştir. Zaten ülke içerisinde ve dünya çapında uçuşların iptal edilmesi, havayolu hisselerinin düşüş yaşamasına zemin hazırlayan diğer bir etmendir.

havayolu hisseler,

Tabi ki yeni normal düzenin getirdiği kısıtlamalar bir süre sonra esnetilmiş, yaz aylarında ülke içine ve yurt dışına olan uçuşlar artmaya başlamıştır. Bu dönemde havacılık sektörü hisseleri az çaplı da olsa bir yükseliş yakalayabilmiştir.

Özellikle bu yükselişin ardında Turkish Cargo şirketinin payı büyüktür. THY hisselerinin büyük bir kısmının yükselişinde; yüksek kapasiteli kargo uçakları ve farklı noktalara ulaşım sağlayan kargo hizmeti veren şirketin payı büyüktür.

Borsada İşlem Gören Havayolu Hisseleri

Türk Havayolu hisseleri pandemi döneminde oldukça daralmıştır. Fakat SHGM’nin havacılık sektörüne ait yönetmeliği değiştirmesi sonucunda, havayolu şirketlerinin hisselerinde olumlu bir ivme gözlemlenmiştir. BIST bünyesinde işlem gören havacılık sektörüne ait hisseleri ve şirketleri aşağıdaki gibidir:

  • Türk Hava Yolları – THYAO
  • Pegasus – PGSUS
  • TAV Havalimanları – TAVHL
  • Çelebi Yer Hizmetleri – CLEBI

Yukarıda yer alan şirketler havacılık sektöründe önde gelmiş şirketler, aynı zamanda hisse değerleri de aynı oranda yüksek değerde. Havayolu hisse değerleri; ülkeler arası ilişkilere, döviz kuruna ve faizlere göre hareketlilik gösterebilir.

Peki, havacılık hisseleri ne zaman yükselir, ne zaman alınmalıdır? Birlikte inceleyelim.

Havayolu Hisseleri Ne Zaman Alınmalı?

Ülkemiz yeni normal hayata alışmaya çalışırken, pek çok sektör de toparlanmaya çalışmakta. Uçak hisseleri ve havacılık hisseleri borsa uzmanları ve analistlere göre; yılın yaz dönemlerinde hızlı bir ivme kazanarak yükselişe geçebilir. Bu durumda kış aylarında ya da yaz aylarının son dönemlerinde hisseler satın alınabilir.

Yaz döneminde özellikle Türkiye’ye gelen tatilciler ve turistlerin havayolu şirketlerini tercih etmesinin payı çokça büyüktür. Bunlara ek olarak; İstanbul’a yapılan yeni havalimanı ile uçak miktarındaki artış, hisselerin borsada yükselişe geçmesine neden olmuştur.

Borsadaki Havayolu Hisseleri: Pegasus Hisse Değeri

Investing verilerine göre Pegasus hisse değeri 47,060 Türk Lirası civarında seyretmekte. 24 saatlik değişimi - 0,08% oranında yaşamış. Piyasa değeri 4,81B değerinde ve şu anda 47,060 direnç düzeylerinde seyretmekte. Bu yılki en yüksek değerini tam olarak 1 Haziran 2020 tarihinde yaşamış, bu tarihten sonra düşüşe geçmiştir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.