Halka Arz Sonrası Bu Hisseye  5. Günde Kısıtlama Geldi

Halka Arz Sonrası Bu Hisseye 5. Günde Kısıtlama Geldi

Tarkim Bitki Koruma’nın (TARKM) halka arz edilmesinde 5 gün sonra KAP'a yapılan açıklamada kısıtlama geldiği açıklandı.

Borsa İstanbul'un en gözde pazarlarından biri olan Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayan Tarkim Bitki Koruma'nın (TARKM) hisse senetleri, sermaye piyasasındaki dengeyi korumak adına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından alınan bir kararla kısıtlandı. İşte bu kritik sürecin detayları.

TARKM Hisselerindeki Kısıtlama Dönemi

12 Eylül 2023'te Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayan TARKM hisseleri, SPK'nın kararıyla 19 Eylül'den 18 Ekim'e kadar belirli kısıtlamalara tabi olacak. Bu süre zarfında, hisseler açığa satılamayacak ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

VBTS Tedbirleri Nedir?

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS), sermaye piyasalarında olağandışı fiyat ve miktar hareketlerinin önüne geçmek için SPK tarafından devreye alınan bir mekanizmadır. TARKM hisselerinde yaşanacak volatilite de VBTS tedbirleri kapsamında denetlenecek.

KAP üzerinden gerçekleştirilen açıklamada şunlar ifade edildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında TARKM.E paylarında 19/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 18/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.