Haftaya Altındaki Bu Kritik Düzeylere Dikkat! Altın Hangi Şartlarda Artabilir?

Haftaya Altındaki Bu Kritik Düzeylere Dikkat! Altın Hangi Şartlarda Artabilir?

Altın yatırımcıları, altın fiyatlarının ilerleyen haftalarda ne durumda olabileceğini merak ediyorlar. Yatırımcılara ışık tutabilecek bilgiler ise analist Eren Sengezer tarafından gündeme sunuldu. Analist ONS altın için kritik düzeyleri açıkladı. İşte detaylar…

ABD TÜFE’si Altını Nasıl Etkiledi?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Çarşamba gününde ABD TÜFE’sinin %8.5’e düştüğünü açıkladı. Çekirdek TÜFE’nin ise %5.9’da kaldığı belirtildi. Bu gelişmeler ardından piyasadaki ilk tepkiler, doların satış baskısı altına girmesi ve altının 1.800 dolar üzerine çıkması oldu.

Altın Hangi Veriye Göre Yön Alacak?

Piyasalar haftanın başında yeni bir ivme kazanabilmek için Çin’den açıklanacak Perakende Satış verilerine odaklanacak. Perakende satış verilerinin ise yıllık bazda %5 artması bekleniyor.

Konu hakkında değerlendirme yapan piyasa analisti Eren Sengezer, “ Beklenenden daha zayıf bir perakende satış verisi açıklanırsa, risk duyarlılığında baskı oluşması muhtemel. Diğer yandan doların artışına destek sağlayan şartlar oluşabilir ve altın aşağı çekilebilir. “ dedi. Altının artması için ise ilgili verinin beklenin üzerinde veya beklenene yakın açıklanması gerekiyor.

Altın Hafta Ortasında Nasıl Hareket Edebilir?

Analist Eren Sengezer piyasa yönünün belirlenmesinde FOMC tutanaklarında aktarılan bilgilerin etkili olacağını ifade ediyor. Analiste göre, FOMC’un bir sonraki politika toplantısı ardından yayınlayacağı tutanaklarda, artan resesyon riskinden söz edilirse, doların değer kaybetmesi mümkün olabilir. Bu durumda ise altın için daha yüksek fiyatlar tabloya gelebilir. Analist altının hafta ortasında ABD tahvil faizleri ile ters oranlı hareket yapabileceğini işaret ediyor.

ONS Altın İçin Kritik Düzeyler

Altın hakkında değerlendirme yapan analist kritik seviyelerden söz etti. Analist Eren Sengezer, altının 1.800 dolarda sınırlandığını, alıcıların bu noktada kararsız hale gelebildiklerini belirtti. Analiste göre, 1.830 dolarlık nokta ONS altın için oldukça önemli. 1.830 dolarlık alanın kırılması halinde altın 1.840 dolarlık alana hareket edebilir. ONS altının aşağı yöndeki önemli desteğinin ise 1.780 dolar olduğu ifade ediliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.