Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman 2022

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman 2022

Fındık destekleme ödemeleri ne zaman? sorusuna yanıt verilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan ödeme tarihleri kaynak alınmalıdır. Fındık destekleme ödemelerine 2021 senesinde başvuru yapan çiftçiler, 2022 yılının 25 Mart tarihinde ödemelerini teslim aldılar. Toplamda 291 milyon 220 bin 778 liralık ödeme, çiftçi hesaplarına aktarıldı. Şimdilerde ise yeni bir ödeme tarihinin oluşması için 2022 dönemine yönelik başvuru kabullerinin gündeme gelmesi gerekiyor. Tebliğe göre alan bazlı gelir desteklerine başvurular, her yıl 1 Haziran ve 31 Aralık tarihleri arasında kabul ediliyor. Fındık destekleme ödemeleri ise alan bazlı gelir desteği kategorisinde yer alır. Bu kapsamda fındık destekleme ödemesi almak isteyenlerin Haziran ayından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı resmi web adresi duyurularını takip etmeleri gerekiyor.

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Kadar?

Fındık destekleme ödemesi tutarı, dekar başına 170 TL olacak şekilde yapılır. Fındık üreticileri için verilen alan bazlı gelir desteği, fındık destekleme ödemeleri ile aynı şeydir. Bir fındık üreticisi 10 dekarlık alan için destek başvurusu yaptığında 1.700 TL ödeme alabilmektedir. Diğer yandan 1 dekarın altında arazisi olanlar, fındık destekleme ödemesi almak için başvuru yapamaz.

2022 Fındık Destekleme Başvuruları Nasıl Yapılır?

2022’de fındık destekleme ödemesine başvuru için il-ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat yapılmalıdır. Şuan için başvuru tarihine yönelik bir duyuru yapılmamıştır. 10 senedir verilen alan bazlı gelir desteklerine yönelik başvuru tarihi açıklamaları Haziran ayı ile birlikte yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı web adresi duyuru bölümünü takip ederek 2022 başvuru tarihi açıklandığında aşağıdaki başvuru adımlarını izleyebilirsiniz.

 • İlk olarak alan bazlı fındık desteğinden yararlanılmak istendiğini ifade eden bir dilekçe yazılmalıdır.
 • Ziraat Bankası şubesinden bir hesap açılışı yapılmalıdır.
 • Dilekçe, Ziraat bankası hesap cüzdanı, ÇKS (çiftçi kayıt belgesi) belgesi ve fındık üretici belgesi ile birlikte, fındık üretimi yapılacak ildeki Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Evrak teslimi ardından fındık üreticilerinin başvuruları kayıt altına alınır ve değerlendirilir. Değerlendirme sonucu destekten yararlanma hakkı kazananlara, başvuru tarihini takip eden yıl içerisinde ödemeler yapılır.

 

2022 Fındık Destekleme Başvuruları Nasıl Yapılır?

Fındık Destekleme Ödemesi Ne Zaman Yatar?

Fındık destekleme ödemeleri ne zaman? sorusu çiftçilerce merak ediliyor. Fındık destekleme ödemesi çiftçilere ait banka hesaplarına, destek başvurularının yapıldığı yıl değil, ertesi yıl yatırılıyor. Ziraat Bankası şubelerinden hesap açtıran, fındık destek ödemesi almaya hak kazanan çiftçiler, TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen ödeme tarihlerinde paralarını çekebilirler. Bu ödeme tarihleri ise başvuru sonuçlarının açıklanması ardından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyurulur.

2022 Fındık Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

2022 fındık destek ödemesi başvuru şartları:

 • ÇKS belgesine sahip çiftçi olmak,
 • Fındık üreticisi olarak fındık kayıt sisteminde görünmek,
 • Başvuruda gerçeğe aykırı beyan vermemek,
 • 1 dekarın üzerinde alanlar için başvuru yapmak,
 • Kamu kuruluşu ortaklarından olmamak,
 • Fındık desteği projesine dahil olan il veya ilçelerde fındık yetiştirmek,

Bu şartlara uygunluk sağlayan kişiler fındık desteğinden yararlanabilirler.

Fındık Destekleme Ödemesi Yapılan İller

Fındık destek ödemesi yapılan iller aşağıdaki gibidir:

 • Artvin’de Arhari, Borçka, Murgul, Hopa, Kemalpaşa,
 • Gümüşhane’de Kürtün,
 • Bartın’da Kurucaşile, Ulus, Merkez, Amasra,
 • Kocaeli’de Kandıra,
 • Ordu’da Ulubey, Ünye,
 • Düzce’de Cumayeri, Akçakoca, Gölyaka, Yığılca, Kaynaşlı, Çilimli, Merkez,
 • Bolu’da Mudurnu, Göynük,
 • Kastamonu’da Bozkurt, Doğanyurt, İnebolu, Abana, Cide,
 • Rize’de, Pazar, Ardeşen, Fındıklı,

Fındık destek ödemeleri kapsamına giren diğer illeri ve ilçelerini Tarım ve Orman Bakanlığı resmi web adresinden inceleyebilirsiniz. Sadece bu proje illerinde üretim yapan fındık yetiştiricileri destekten yararlanabilmektedirler. Fındık destekleme ödemeleri ne zaman? sorusunun yanıtı illerde üretim yapan çiftçilerce merak ediliyor. Ancak, desteğe yönelik 2022 yeni başvuru tarihinin henüz açıklanmamış olduğu ve 2021 ödemelerinin ise 2022 içerisinde yapıldığı bilinmelidir.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.