Engelli Vatandaşlar Aracınızı Satarken Dikkat Edin! Borç Ödemek Zorunda Kalmayın!

Engelli Vatandaşlar Aracınızı Satarken Dikkat Edin! Borç Ödemek Zorunda Kalmayın!

Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını kolay karşılayabilmek için ve toplumda daha rahat hareket edebilmeleri adına bu vatandaşlarımıza ayrıcalıklı hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetlerden birisi de ÖTV’siz araç sahibi olma imkanıydı. Bu hizmetten yararlanmak isteyen engelli vatandaşlara devlet uyarıda bulundu ve detayları açıkladı. İşte haberin detayları...

Aracınızı Satarken Dikkat Edin

Aracınızı satmaya karar verdiniz fakat 15 bin TL borç ödemek durumunda kalabilirsiniz. Engelli bireylere ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyeti hizmeti sunulmaktadır.. Engel seviyesine göre bu indirimden yararlanabilen vatandaşlar araç sahibi olabiliyor. Eğer engel seviyesi yüzde 40’ın üstünde ise ÖTV indirimi, engel seviyesi yüzde 90’ın üstündeyse ÖTV muafiyeti hakkından yararlanarak araç sahibi olabilirler.

Devletin, engelli vatandaşlara hayatlarını daha konforlu hale getirebilmeleri için sunmuş olduğu bu ayrıcalıkla bir aracı normal satış fiyatından neredeyse yüzde 50’den çok daha az ödeyerek satın alınabilmektedir.

İndirimli Araç Şartlarına Dikkat Edin

Engelli vatandaşların ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyeti hakkından faydalanarak araç sahibi olanlar için çok önemli bir uyarı yapıldı. Yetkili kurumların yaptığı resmî açıklamalara göre ilgili haklardan faydalanarak araç sahibi olan engelli vatandaşların, satışın üzerinden 5 sene geçmeden vasıtalarını başka birine devretmeleri halinde yararlandıkları ÖTV indirimi tutarını devlete geri ödemeleri gerekmektedir. Söz konusu satış halinde borçlu çıkmamak amacıyla ise aracın gene engel hali olan bir vatandaşa satılması gerekmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.