Enflasyon Farkını Yansıtan Ödemeler! SGK Dul ve Yetim Aylığına Enflasyon Farkı Uygulanacak

Enflasyon Farkını Yansıtan Ödemeler! SGK Dul ve Yetim Aylığına Enflasyon Farkı Uygulanacak

2022 yılında ikinci 6 ayı için Temmuz ayında birçok maaş ve ücrete enflasyon farkı yansıtılacak ve bu durum SGK dul ve yetim aylığını da kapsayacak. Peki, maaşlar ne kadar olacak? İşte Temmuz  ayında uygulanacak zammın tüm detayları...

Dul ve Yetim Aylığı İçin Ne Kadar Enflasyon Zammı Uygulanacak?

Ülkemizde çalışan milyonlarca memur ve emekliler gözlerini temmuz ayında yapılacak olan ikinci altı aylık enflasyon zammına yönelttiler. Memur ve emeklilerin ardından zaman beklentisinde olan toplumdan birçok farklı kesim bulunuyor. Bu vatandaşlar özellikle dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar olmakta ve bu kişiler enflasyon farkına değin araştırmaları takip etmektedirler. Çalışan veya emekli erkeklerinde faydalanabileceği bu yardımlarda açıklanan bazı yeni oranlar kişilerin oldukça dikkat çekmektedir.

Temmuz ayında açıklanacak olan enflasyon rakamlarının ardından birçok ücretlerde değişiklik söz konusu olacak. Ülkemizde yılbaşından bu yana görüşmeye başlayan yüksek enflasyon sebebiyle memur ve emekli maaşlarında enflasyon miktarının yüksek olması beklenmektedir.

SGK tarafından yapılmış olan ödemelerde etkisi görülen enflasyon farkları asgari ücret zammına göre belirlenmekte olup diğer unsurlar için Temmuz ayı artışı bekletildi devam etmektedir. Dul ve yetim aylığına yükün her Temmuz ayında Ocak ayında yılda iki defa olmak üzere zam gelmektedir. Ancak 6 aylık enflasyon oranlarının netleşmediği ve net attık oranı belli olmadığı için artık piyasa beklentisi %38,5 oranındadır. Bu oranın verilen maaşlar üzerinde uygulanmasında sonra en düşük dul ve yetim aylığı 868 TL, en yüksek maaşın ise 20 bin 851 TL olması beklenmektedir.

Erkeklerde Bu Haklardan Yararlanabilecek!

Dul ve yetim aylığında 18 yaşını, lise be dengi öğrenim görmesi durumunda 20, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşına kadar olan sürede ölüm aylığından yararlanabilirler. Kadınlarda yetim aylığı evlenene kadar veya kendi sigortalılığı sebebiyle gelir elde eden veya aylık bağlanana kadar bu yasadan ve haktan yararlanabilmektedirler aynı zamanda da ölmüş eşlerin ardından ilgili hal sahiplerine aylık bağlanabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.