Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) Hisse Satışı Nasıl Gerçekleşir? İşte Detaylar

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) Hisse Satışı Nasıl Gerçekleşir? İşte Detaylar

Enerya Enerji hisse neden satılmıyor? ENERY Verdiğim emir neden gerçekleşmiyor? Enerya neden düşüyor?

Son dönemde piyasalarda büyük bir yankı uyandıran Enerya Enerji A.Ş'nin (ENERY) halka arzı sonrasında hisse fiyatlarında gözlemlenen dalgalanmalar yatırımcıları tedirgin ediyor. Hisse neden satılmıyor? ENERY için verdiğiniz emirler neden gerçekleşmiyor? İşte bu soruların yanıtları ve daha fazlası...

Enerya Enerji Hisse Satışında Yaşanan Sorunlar

8 Eylül günü yaşanan panik satışları etkisiyle ENERY hisse senetleri taban fiyatla işlem görmeye başladı. Birçok yatırımcı ise bu durumu "Enerya Enerji hisse satamıyorum, ENERY hisse satılmıyor" şeklinde dile getiriyor. Peki, bu durum neden kaynaklanıyor ve yatırımcılar hisselerini nasıl satabilirler?

Taban Fiyat Nedir ve Hisse Neden Satılamıyor?

Taban fiyat, bir hisse senedinin bir seansta görebileceği en düşük fiyatı temsil eder. Bir hissenin taban fiyatla işlem görmeye başlaması, satıcıların çok fazla, alıcıların ise çok az olduğunu gösterir. Bu sebeple, taban fiyatla işlem gören bir hisseyi satmak isteyen yatırımcıların bekleyen satış emirleri bir alıcı tarafından karşılanmalı ya da satış emirlerinin iptal edilmesi gereklidir. Aksi halde, yeni satış emirleri bekleyen satış emirlerinin arkasında sıraya girer ve satış gerçekleşmez.

Enerya Enerji Hisse Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?

Hisse satışı gerçekleştirmek için, tabanda bekleyen satış lotlarının bir alıcı tarafından satın alınması gerekmektedir. 8 Eylül günü itibarıyla bekleyen lot sayısı yaklaşık 3 milyon civarında olduğu için, bu sayıda bir alıcının bulunması gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise bir sonraki işlem günü başlamadan %10 düşüş noktasına geceden emir vermektir. Misal 80 liradan 8 eylülde kapanış yaptıysa 9 eylül için 72 lira satış emri verildiği takdirde gerçekleşme ihtimali artmaktadır.

ENERY Hisse Senetlerindeki Düşüşün Sebepleri

Enerya Enerji hisselerinde yaşanan bu düşüş, yatırımcılar tarafından merak konusu olmuştur. Halka arz sonrası yaşanan yaklaşık %158'lik yükseliş, bazı yatırımcılar için kar satışı fırsatı yaratmıştır. Bu durum, panik satışlarına ve dolayısıyla hisse fiyatlarında büyük bir düşüşe neden olmuş olabilir. Ayrıca, Borsa İstanbul'un alabileceği tedbir kararları da bu düşüş üzerinde etkili olmuş olabilir.

ENERY Temettü Açıklaması

Enerya fiyatının düşmesi sonrasında şirket kap'a bildirdiği açıklamada en geç bir ay için temettü dağıtımı gerçekleştireceğini bildirdi. Temettü oranı hakkında henüz net bir bilgi paylaşılmadı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.