En Çok Kaybettiren Hisseler

En Çok Kaybettiren Hisseler

Hisseler üzerinde yatırım yapmak isteyen bireylerin en çok kaybettiren hisseler ve en çok kazandıran hisseler başlığı altında araştırma yapması gerekmektedir. Yapılacak yatırım değer kazanması ve istenen yönde ilerleme sağlaması adına kişilere yol gösterici grafikler mevcuttur. Grafik yorumu yapabilen kişilerin özellikle kolaylık sağladığı bilinir.

Firmaların hisse değerleri gün içerisinde çok değişiklik gösterebilmektedir. Ancak önemli olan hisse değerlerinin belirli bir ortalama değerinde hissetmesidir. Her ne kadar bir anda düşüşler kişiler adına olumsuz yorumlansa da dengesiz bir yönde gerçekleşen değer kazanımları da iyi olmayabilir. Bunun sebebi ise alışılmışın dışında getireceği değer yönünde bir yorum yapmanın zor olmasından kaynaklanır.

Durumu kabaca açıklamak gerekirse herhangi bir sektörde yer alan firmaya yatırım yaptığınızı düşünün. Firmaya dair son 6 ay ve 1 senelik grafiklerini inceleyerek al-sat oranları ve hisse değerlerini incelemek gerekir. Grafiklerin sonucunda sürekli bir değer kaybı söz konusuysa yatırımcının bu firmaya yönelik bir yatırım yapması mantıklı olmayacaktır.

En çok kaybettiren hisseler kadar bir anda yükselen değerler konusunda da dikkatli olmak gerekir. Firmanın hissesi üzerinde oluşan yükselme bir kereliğine mahsussa ya da ardından direkt bir çakılma söz konusuysa bu durum üzerine araştırma yapılmalıdır. Düşme sebepleri neticesinde bir rota belirlenmelidir. Bir anlık kazanç elde etme düşüncesi sonrasında bireylerin kayıplar yaşamasına sebep olabilir.

2021 Yılında En Çok Değer Kaybeden Hisseler

2021 Yılında En Çok Değer Kaybeden Hisseler

2021 yılında  devam eden salgın gibi küresel durumların yanı sıra ülkemiz içerisinde de farklı durumlar firmaların hisse değerlerinde değişikliklere sebep olmuştur. Çoğu firmanın iflas derecesine geldiği de bilinir. Ancak tüm bunlara rağmen yeni oluşumlar vardır. Aynı zamanda köklü firmaların zorlu süreçlere göğüs gererek yatırımcılarına iyi dönütler sağladığı da bilinmektedir.

Yatırımcının bu noktada zamansal bir değerlendirme yapması mantıklı olacaktır. Yatırım durumu anlık gelişmelere gebe olsa da çoğu zaman firmanın gidişatı belirli bir düzeyde olması beklenir. Ortalama hisse değeri bazında ilerleme söz konusuysa yatırımcı adına bu olumlu bir dönüt olabilir. Hisse senet değerinde kayıp sürekli ise ve firma tarafından bunun mantıklı bir açıklaması yoksa yatırımcı bu plan ve firmadan uzak kalmalıdır.

Son 6 Ayda En Çok Düşen Hisseler

 

Son 6 Ayda En Çok Düşen Hisseler

Son 6 ay içerisinde en çok kaybettiren hisseler hakkında fikir edinmek ilk unsur olmalıdır. Güncel zamana daha yakın olması oluşturulacak düşünceleri daha tutarlı kılacaktır. Genellikle sitelerde yayımlanan grafiklerde son 1 gün ve son 30 gün, 3 ay içerisinde mevcut grafikler de gösterilmektedir. Ancak hisse değerleri sürekli değişebilen bir durum olduğundan güncel vakte yakın grafik yorumlamaları yanıltıcı olabilmektedir.

Borsa üzerinde son 6 ay içerisinde en çok değer kaybeden hisseler arasında:

 • Doğuş Otomotiv (60 gün önce tepe değeri %78.58 iken günümüzde 31.28’e geriledi)
 • RTA Laboratuvarları (60 gün önce %60.64, günümüzde 31.64)
 • PERA GMYO (60 gün önce %71.13, günümüzde 2.28)
 • Metro Petrol Tesisleri (60 gün önce %73.70, günümüzde 2.97)
 • Fenerbahçe Futbol (60 gün önce %73.80, günümüzde 30.00)
 • Arena Bilgisayar (60 gün önce %78.17, günümüzde 34.56) bulunur.

Son 1 Yılda En Çok Düşen Hisseler

 

Son 1 Yılda En Çok Düşen Hisseler

Hisse değerlerini karşılaştırma yaparken en çok başvurulan zaman dilimi ise son 1 yılı yansıtmaktadır. 1 sene içerisinde firma hisse değerlerinde oluşmuş değişimler yatırımcılara aslında çok mesaj verir. Firmanın al-sat durumlarında ne yaptığı, yatırımcılarına ne kadar kazanç sağlayacağı ortaya koyulur. Genel profili düşüşte olan hisse değerlerinden uzak durma davranışı tercih edilir.

Borsa üzerinde 365 gün içerisinde en çok düşüş yaşayan firmalar arasında:

 • Kartonsan Karton Sanayi,
 • Balat,
 • MMCAS gibi firmalar bulunur.

Firma isimlerinin yanı sıra hisse değerlerinde sürekli düşüş yaşayan özellikle sektörler bulunmaktaydı. Son 1 yılın dibindeki hisseler arasında en çok etkilenen hava yolları şirketleri ve futbol kulüpleri de oldu.

Virüs neticesi ile yurt içi ve yurt dışında ortaya koyulan yasaklar neticesinde hava yollarında ciddi kazanç kayıpları oluştu. Zarar etme durumları ile karşı karşıya kalan firmalar kaçınılmaz son ile karşılaştı. Nakit bir gelir elde edemeyen firmaların hem BIST içerisinde hem de yurt dışı kaynaklı borsalarda düşüş yaşadığı bilinmektedir.

En çok kaybeden hisseler arasında futbol kulüpleri de yer aldı. Virüs neticesi ile haftalarca yapılmayan çeşitli spor takımlarının müsabakaları doğrultusunda mevcut borçlanma giderek arttı. Özellikle spor kulüplerinin futbol maçlarının oynanmaması en büyük problemi oluşturdu. Futbol maçları sonrasında mümkün kılınsa da taraftar girişleri yasak olunca firmaların belirli nakit bir kazancı olmadı ve hisse değerlerinde düşüşler meydana geldi.

En Çok Düşen Hisseler 2021 Sebepleri Nelerdir?

 


En Çok Düşen Hisseler 2021 Sebepleri Nelerdir?

Aylar ya da yıl içerisinde hisse değerlerinin oynaması ve çoğunlukla düşmesinde etkili olan bazı durumlar bulunmaktadır. Borsa değişime çok müsait bir ortamdır. Borsa yorumcuları tarafından yükselmesi kesin beklenen firma değerleri en ufak bir haber neticesinde düşüşe geçebilmektedir. Hisse değerlerinin bu derece değişime müsait olması düşme sebeplerini de çoğaltmaktadır.

Hiç şüphesiz 2020 yılı içerisinde hisse değerlerinde kaybın en temel unsuru virüs sebepli olmaktadır. İş hayatı bir 2020 yılında en çok değer kaybeden hisseleryana sosyal hayata dair tüm kısıtlamaların getirilmesi, şehirlerde ve ülke gelinde tam kapanmaların oluşması firmaları zor duruma soktu. Aynı zamanda mevcut nakit değerlerinde de kayıpların gelmesi ile üretim faaliyetlerinde aksamalar yaşandı.

Üretim ya da hizmet sunamayan firmaların gelir kaynakları durdu. Bu durma sonrası elde edilecek başka bir kaynak olmadığından yatırımcılar da azaldı. Değerleri terse dönerek aşağı yönlü bir grafik oluştu. Tüm dünyanın etkilendiği bu hususların yanı sıra firmaların içerisinde yaşanan özel haberlerde hisselerde doğrudan etki oluşturmaktadır. Bundan dolayı yatırımcı kişilerin aynı zamanda firmaları özellikle takip etmesi önerilir.

2021 En Çok Değer Kaybeden Hisseler Tekrar Kazandırabilir mi?

 

2021 En Çok Değer Kaybeden Hisseler Tekrar Kazandırabilir mi?

En çok kaybeden hisseler konusunda merak edilen bir diğer konu ise hisse değerlerinin tekrar yükselip yükselmeyeceği durumu olmaktadır. Özellikle yatırım yapılan hisselerin düşüşe geçmesi kâr hedeflenirken zarar oluşturunca bu konu yatırımcılar tarafından araştırılmaktadır. Borsa değerleri sıklıkla değişebilen unsurlardır.

Borsa hisse değerlerinde oluşan bu değişim oranı hakkında net bir bilgi söylemek neredeyse zordur. Uzmanların bile çoğu zaman yanıldığı durumlar söz konusu olmaktadır. Bu noktada yapılabilecek durumlar arasında kişiler firma hisse değerlerinin neden düştüğü konusunda araştırma yapması olacaktır. Şayet düşüşler atlatılabilecek bir sebepten kaynaklı ve genel bir durumsa verilecek reaksiyon neticesinde artışlar oluşabilmektedir. Yine de her iki ihtimalin değerlendirilmesinde fayda bulunur.

Özel İçerik: VİOP Demo Hesap Nasıl Açılır? Demo Hesap Hakkında 6 Bilgi

Peki 2021 Yılı En Çok Değer Kazanan Hisseler Hangileri?

 

Peki 2021 Yılı En Çok Değer Kazanan Hisseler Hangileri?

Hisse değerleri düşen firmalar kadar yatırım konusunda garantici olmak isteyen bireylerin son 1 yıl içerisinde yükselişte olan hisseleri araştırılması önerilmektedir. Düzenli bir grafik izleyen ve hisse değerlerinde büyük düşüşler oluşmayan firmaların kazandırma olasılıkları diğerlerine nazaran daha yüksek olmaktadır.

BIST üzerinde değerleri aktarılan firmalar arasında 2021 yılı içerisinde en çok kazandıran firmalar:

 • Adel,
 • Aksa Akrilik,
 • Alarko GYO,
 • Albaraka,
 • Aygaz,
 • Eczacıbaşı,
 • Enerjisa,
 • Erdemir Demir Çelik olarak listelenmektedir.

Bir sene içerisinde gösterdikleri performans neticesinde en çok değer kazanan firmalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yatırım planı olan bireylerin bu konuda araştırma yapması önerilmektedir.

2021 Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler Hangisi?

 

2021 Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler Hangisi?

En çok kaybettiren hisseler dışında 2021 yılında hangi hisseye yatırım yapılmalı konusundaki sorular da sıklıkla araştırılır. Yatırımcının portföyüne göre hareket etmesi en doğru unsur olacaktır. Çünkü planladığı yatırımların uzun, orta ve uzun vadeli olması seçeceği hisse değerlerinde farklılık oluşturacaktır. Direkt olarak bir firma ismi ve hissesi belirtmek doğru olmayacaktır.

Ancak genel olarak yapılan yorumlar arasında uzmanlar 2021 senesinde finans, ham madde ve sanayi alanında firmaların tercih edilmesi şeklinde açıklama yapmaktadır. 2020 yılında en çok kazandıran firmalar arasında da ham madde ve finans firmalarının yer alması bu konuda haklılık oluşturacak bir durumu ön plana atmaktadır. Yatırımcılar yatırımları öncesi iyi bir planlama yapmalı ve firmaların genel zaman diliminde gidişatı incelemesi gerekir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.