Emekliye Temmuz'da çifte ödeme müjdesi! İkramiye ve maaşlar belli oldu

Emekliye Temmuz'da çifte ödeme müjdesi! İkramiye ve maaşlar belli oldu

Milyonlarca SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklinin beklediği emekli zammı ve bayram ikramiyeleri konusu Temmuz ayında netlik kazanacak. Kurban bayramı öncesi emekli vatandaşlara çifte ödeme yapılacak olması nedeniyle heyecanlı bekleyiş sürüyor. Emekliye Temmuz'da yapılacak olan çifte ödeme öncesi zamlı ikramiye ve maaşlar ne zaman yatacağı ve olası tarihler haber detayında...

Kurban bayramına yaklaşık 2 hafta gibi bir süre kala Kurban hazırlıklarına başlamak için bütçesini ayarlamak isteyen emekliler yapılacak olan zam ve bayram ikramiye ödemesi için hükümetten gelecek son dakika müjdesini bekliyor. Bilindiği üzere 4 senedir aralıksız her iki bayramda ödenen ikramiyelerin ikincisi 2022 Kurban bayramı öncesi hesaplara yatması bekleniyor. Henüz bayram ikramiyesine yönelik açıklama gelmezken zam beklentisi sürüyor.

Kulislerde geçen son dakika haberlerine göre emekli bayram ikramiyelerinde iyileştirme yapılarak 1.100 TL'den 1.500 liraya çıkması bekleniyor. Yaklaşık 14 milyon emekli gözünü Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarına dikti. Temmuz ayında emeklilere yüzde 40-45 oranında maaşlarına zam yapılması bekleniyor. Memur emeklileri maaşlarını 1-5 Temmuz tarihleri arasında çekecek, SSK ve BAĞKUR emeklileri ise maaşları 17-28 Temmuz tarihleri arasında ödemeleri yapılacak. Konuya ilişkin henüz resmi makamlardan bir açıklama gelmedi.

Bayram İkramiyeleri 4-8 Temmuz Tarihleri Arasında Yatacak

Emekliler ikramiye paraları hesaba ne zaman yatacağını merak ediyor.  Kurban bayramı bu sene 9 Temmuz Cumartesi gününe denk geliyor. Emekli bayram ikramiyeleri şimdiye kadar hep bayram öncesi hesaplara yatırıldı. Kurban Bayramı'na hazırlıkları, Ramazan Bayramı'nın aksine kurban satın alınması ve kesim yerlerinin belirlenmesi gibi daha erken bir planlama yapmak gerektiriyor. Bu nedenle bayram ikramiyelerinin beklenen tarihten daha erken yatması muhtemeldir. Ödemelerin ilk etapta 4-8 Temmuz tarihleri arası emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi beklenirken en iyi ihtimalle 27 Haziran ve 1 Temmuz haftası öne çıkıyor. Bu tarihler, emeklinin maaşını aldığı tarihten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ilan edilir.

Bayram ikramiyesini kimler alıyor?

SGK'dan aylık alanlar ile birlikte SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri emekli bayram ikramiyesi almaktadır.

HERKESE AYNI TUTAR MI VERİLİYOR?

Hayatta kalan yararlanıcılar tam ödeme alırlar. Bayram ikramiyesi ise ölen sigortalı nedeniyle aylık alan hak sahiplerine (dul, yetim) hak sahiplerinin payları oranında ödenir. Örneğin; Eşinin ölümü nedeniyle %50 hisseli eşe ve %25 hisseli yetim çocuğa maaş ödenirse, ikramiye o oranda paylaştırılır.

BİRDEN FAZLA AYLIK ALANDA DURUM NE?

Birden fazla hak sahipliğinden gelir veya aylık alan emekliler en yüksek maaşa izin verilen hak sahipliği üzerinden ödeme yapılır. Öte yandan herhangi bir düzenleme olmadığı için bu bayram da banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlara bayram ikramiyesi ödenmemektedir.

YENİ EMEKLİ OLANLAR DA YARARLANABİLECEK Mİ?

SGK'dan gelir elde etmeye ve aylık ikramiyesini almaya hak kazanan kişiler ikramiyelerini ödeme tarihinde değil, bayram zamanında alacaklardır. Bu kapsamda Temmuz ayına kadar emeklilik dilekçesi veren SSK'lılar, Bağkur'lular ve memurlar bayram ikramiyesi alabilecek. Yeni emeklinin ikramiyesi ilk maaşına yansır.

İKRAMİYEYE BORÇ NEDENİYLE BLOKE KOYULABİLİR Mİ?

5510 sayılı Kanun'un emeklilere yılda iki kez bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin ek 18'inci maddesinde, "Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemelere haciz konulamaz" hükmü yer almaktadır." Yani haciz uygulanamaz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.