Emekli Maaş Zammında Yeni Gelişme! Emekli Zammı Ne Zaman Açıklanıyor? En Düşük SSK ve Bağ-Kur Emekli Aylığında Son Rakam Ne?

Emekli Maaş Zammında Yeni Gelişme! Emekli Zammı Ne Zaman Açıklanıyor? En Düşük SSK ve Bağ-Kur Emekli Aylığında Son Rakam Ne?

Emekli zammı hesaplamaları konusunda son düzlüğe girilirken 6 aylık enflasyon rakamları şu anda herkesin gündemi oldu. 5 aylık enflasyon farkı 35,64 olarak karara bağlanırken Bakan Nebati zam için yüzde 40 olabileceğinin bilgisini verdi. 4 Temmuz açıklanması beklenen Haziran ayı enflasyon oranı ile beraber en düşük emekli SKK ve Bağ-Kur'un da zammı açıklığa kavuşacak. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan ise emekli zammı ile ilgili yeni kararları açıkladı. İşte 2022 emekli zammı için tüm detaylar...

Erdoğan Emekli Zammı İçin Ne Dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret için yaptığı görüşmenin hemen ardından emekli zammı hakkında şu ifadeleri kullandı:

Emeklilerimizin maaş artığı için düşündüğümüz rakam yüzde 40’tır

Emeklilerimize Enflasyon Farkı Ödenecek

Kabine toplantısının ardından emekli maaşı ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

Bu çalışmanın tamamı 13.7 milyon emekliyi kapsadığını belirtmek isterim. Hiçbir emeklimizin hayat pahalılığı ile zor durumda kalmasına izin vermemeliyiz. Detaylarını ayrıca açıklayacağımız bu artışın emeklilerimize hayırlı olmasını dilerim.

Bakan Nebati Emekli Zammı İçin Ne Dedi?

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda vekillerin sorularını yanıtlayan Bakan Nebati şunları söyledi:

Temmuz ayında emeklilerimize yaklaşık olarak yüzde 40 oranında artış yapacağımızın bilgisini paylaşayım. Bu kapsamda 2022 yılında memur emeklilerimizin maaşlarındaki artış oranı yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarındaki artış oranı ise yüzde 73’e ulaşmış olacaktır.

Emekli Temmuz Zammı Netlik Kazandı Mı?

5 aylık enflasyon oranının belirlenmesiyle beraber emekli aylıkları için Temmuz 2022 zammı görüşmelerine başlandı. Geçmiş Haziran aylarında yapılan diğer değerlendirmeler baz alındığında emekli zam oranı yüzde 35-38 oranında olması muhtemeldir.

En Düşük Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

3600 ek gösterge ile birlikte torba kanun teklifinin TBMM Bütçe Komisyonu tarafından karara bağlanmasına ilişkin önerge sonrası değişikliğe gidildi. Şu anda en düşük emekli aylığı 2.500 TL iken 3.000 TL’ye çıkarılmasına yönelik madde değiştirilerek en düşük emekli aylığının 3.500 TL olması karara bağlandı.

En Düşük SSK ve Bağ-Kur Emekli Aylıkları Ne?

SSK (2000 öncesi) Mayıs ayı en düşük emekli aylığı 4.467 TL olurken SSK(2000 sonrası) emekli aylığı ise 2.769 TL oldu. Ayrıca Bağ-kur (Esnaf) Mayıs ayı emekli aylığı 3.254 TL’ye çıkarken Bağ-kur(Tarım) emekli aylığı ise 3.068 TL oldu.

5 Aylık Enflasyona Göre Mayıs Ayı Emekli Memur Aylıkları Tablosu

  • Müsteşar(1/1): 20.866 TL
  • Genel Müdür (1/1): 18.845 TL
  • Memur (1/1): 5.725 TL
  • Öğretmen (1-4): 7.123 TL
  • Polis Memuru (1-4): 7.258 TL
  • Mühendis (1-4): 8.683 TL

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.