Çocuğu Olanlara 1300 TL Yardım Parası |1300 TL çocuğu olanlara yardım son dakika

Çocuğu Olanlara 1300 TL Yardım Parası |1300 TL çocuğu olanlara yardım son dakika

Çocuğu olanlara 1300 TL yardım parası, doğum yardımı ve SED yardımları kapsamında verilir. Maddi yoksunluk sebebiyle çocuklarına bakamayanlar, Sosyal ve Ekonomik Destek yardımına başvurabilirler. Bu başvuru kapsamında şartları sağlıyorlarsa 1300 TL yardım alırlar. Ek olarak, üçüz çocuk doğuran anneler, doğum yardımına başvuru yaparak 1300 TL ödeme alabilirler. Çocuklu kişilere sunulan 1300 TL yardıma başvuruların nasıl yapılacağını, başvuru şartlarının neler olduğunu içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Çocuğu Olanlara 1300 TL Yardım Başvurusu Şartları Neler?

Çocuğu olanlara verilen 1300 TL yardıma başvurma şartları:

 • Çocuk, bakım kararı çerçevesinde sosyal hizmetler kuruluşlarında bakılıyorsa, 1300 TL yardım parasını aldıktan sonra çocuğa evde bakabilecek maddi güce sahip olma,
 • Hakkında bakım kararı olmayan bir çocuğun ihtiyaçlarını maddi yoksunluk sebebiyle yeterli seviyede karşılayamamak,
 • Muhtarlıktan edinilen muhtarlık belgesine sahip olma şeklinde sıralanır.

Bu koşulları sağlayan aileler, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1300 TL “SED” yardımına başvuru yapabilirler. Diğer yandan “doğum yardımı” adıyla sunulan 1300 TL’lik ödemeden ise 15.05.2015 senesinden sonra doğum yapan anneler yararlanabilmektedir. Şartlar kapsamında TC vatandaşı olan, üçüz çocuk doğuran anneler, doğum yardımı kapsamında 1.300 TL alırlar.

 

Çocuğu Olanlara 1300 TL Yardım Başvurusu Şartları Neler

 

 

1300 TL Yardım Parası Başvuru Formu

 

1300 TL yardım parası başvuru formu, E-devlet web adresinin “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvuru” menüsü içerisinde yer alır. Maddi yoksunluk sebebiyle çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler, E-devlet üzerinden form doldurarak, 1300 TL yardım parası ödemesine başvuru yapabilirler.

Çocuğu olanlara 1300 TL yardım parası verilebilmesi için ebeveynlerin çocuk bakımını sağlayabilecek maddi yeterliliğe sahip olmamaları gerekir. Müracaat şartlarına uygunluk taşıyanlar, 1300 TL yardım parası başvuru formunu, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerinden de temin edebilirler.

1300 TL yardım parasını doğum yardımına başvurarak almak isteyenler, müracaat formunu E-devlet üzerinden doldurabilirler. Form E-devlet sayfasının “doğum yardımı başvuru” menüsü içerisinde yer alır. Online başvuruyu tercih etmeyenler formu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerinden edinirler.

1300 TL Yardım Parası Başvuru Formu

1300 TL Yardım Başvurusu E-Devlet

Çocuğuna muhtaçlık durumuna bağlı olarak bakamayan kişiler, E-devlet 1300 TL yardım başvurusu için şu adımları izlemelidirler.

 • İlk olarak PTT şubesinden E-devlet şifresi edinilir.
 • İnternetten https://www.turkiye.gov.tr/ adresine erişim sağlanır.
 • Sistem açılış sayfasından “Giriş Yap” sekmesine tıklanır.
 • Açılan tabloya TC kimlik no ve E-devlet şifresi yazılıp, “giriş” komutuna tıklanır.
 • Sistem ana sayfasından sırasıyla, “Kurumlar”, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”, “ Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” menülerine tıklanır.
 • Ekrana yansıyan başvuru formu kimlik, gelir, adres ve sistemce talep edilen diğer bilgilerle doldurulup, “başvur” komutu seçilir.

İşlem adımları sayesinde 1300 TL yardım ödemesine başvuru online şekilde tamamlanır. Başvuruyu internetten yapmak istemeyenler, Sosyal Hizmet Merkezi il müdürlüklerine bizzat müracaat yapabilirler. Sosyal Hizmet Merkezi il müdürlüklerine, çocuğa ait öğrenci belgesi, ebeveynlere ait nüfus cüzdanları ve yardım talebini içeren dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.

700 TL Gıda Yardımı Başvuru Formu 2022 (Bütün Gıda Yardım Başvuruları)

Çocuğu Olan Ailelere Müjde! Kamu Bankaları 20.000-50.000 ve! 100.000 TL Nakit Para Desteği Vereceğini Açıkladı!

Annelere 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Annelere 1300 TL yardım, doğum yardımı ödemeleri kapsamında yapılmaktadır. TC vatandaşı olan ve 15.05.2015 tarihinden sonra üçüz çocuk doğuran anneler, 1300 TL doğum yardımı alırlar. Diğer yandan bir çocuk olacak şekilde ilk doğumunu yapan anneler 300 TL, ikinci doğumunu yapan anneler 400 TL yardım alırlar. Üçüncü kez çocuk sahibi olan anneler ise 600 TL doğum yardımı alabilirler. Kısacası, çocuğu olanlara 1300 TL yardım parası, doğum yardımı ödemeleri kapsamında da verilmektedir.

Üçüz çocuğa yeni sahip olan anneler 1300 TL yardıma başvurmak için şunları yapmalıdırlar.

 • PTT şubelerinden E-devlet şifresi edinilir.
 • Web’den https://www.turkiye.gov.tr/ adresine erişilir.
 • Ekrana gelen “giriş” başlıklı menüye tıklanır.
 • Açılan tabloya TC kimlik no ve E-devlet şifresi yazılıp, sisteme girilir.
 • Ana sayfa üzerindeki arama çubuğuna “İlksan” kurum adı yazılıp, aratma başlatılır.
 • Listelenen başlıklar arasından “İlksan/Doğum Yardımı Başvurusu“ seçeneği tercih edilir.
 • Görüntülenen doğum yardımı başvuru formu, sistemce talep edilen bilgilerle doldurulup, “başvur” komutuna tıklanır.

Sıralanan adımlarla üçüz doğum yapan annelere özel sunulan 1.300 TL yardıma online başvuru yapılır. Başvurular bizzat anneler tarafından yapılmalıdır. Başvurularını E-devlet yerine yüz yüze yapmak isteyen anneler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine giderek, doğum yardımı talep dilekçesi iletmelidirler. Başvuru sırasında annenin nüfus cüzdanı ve çocuğun doğum belgesi evrak olarak ilgili bakanlığa verilmelidir.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.