Çin’in ihracat artış oranı son üç yılın en düşük seviyesinde

Çin’in ihracat artış oranı son üç yılın en düşük seviyesinde

Pekin ve Washington mutabakat yapmaya hazırlanırken Çin iktisadından 2019 için zayıf ticari rakamlar geldi. Çin ve ABD arasındaki ikili ticaret ...

Pekin ve Washington mutabakat yapmaya hazırlanırken Çin iktisadından 2019 için zayıf ticari rakamlar geldi.

Çin ve ABD arasındaki ikili ticaret, Donald Trump’un koyduğu vergiler sonrasında iki yıldır gerilemekte.  Çin’in ihracat büyümesi, ABD ile olan ticaret gerginliklerinin ve global iktisadın yavaşlamasının da tesiriyle geçen yıl üç yılın en düşük seviyesinde.

Çin’in umum gümrük yönetimine nazaran, ihracat 2019 yılında dolar cinsinden yüzde 0,5 büyüdü, 2016’daki daralmanın akabinde en zayıf olgu.  2018’de Çin’in ihracatı %9,9 artmıştı.  İthalat geçen yıl yüzde 2,8 düştü.

Çin Ekonomisi Neden Düşüşe Geçti ?

Pekin ve Washington arasındaki ticaret tansiyonları geçtiğimiz yıl her iki tarafın da başkalarının mallarına ek tarifeler pratiğiyle artarak, global ekonomiyi de yaralamıştı.

Renminbi açısından ABD ile ticaret yüzde 10,7 düşüşle 3.73 milyar RMB’ye (541 milyar $) düştü. Fakat Çin gümrük yönetiminden sorumlu bakan yardımcısı Zou Zhiwu, yerkürenin en büyük iki iktisadı arasındaki ikili ticaretin yıl ahir güzelleşmeye başladığını söyledi.

ABD Ticaret Odası, Çin’in ABD tarım eserleri alımlarının artmasının 200 milyar dolarlık maksadın yalnızca 32 milyar dolarına karşılık geleceğini varsayım ediyor ve bu da Pekin’in farkı telafi etmek için büyük ölçüde kuvvet, üretilen mal ve hizmet ithal etmesi gerektiği mealine gelmekte.

ABD Ağustos ayındaki kararından geri dönerek Pazartesi günü Çin’i para birimi olan yuan manipülatör listesinden çıkardığı için Washington ve Pekin arasındaki alakalarda ilerleme kaydedildiği tahlili yapıldı.  .

Cuma günü de Çin büyüme verisi gelecek; umumi beklenti Çin ekonomisinin  2019 son çeyrekte %6 büyüdüğü  görülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.