Çiftçilere Vergi İadesi Ne Zaman Ödenecek, Çiftçilere Vergi İadesi Hakkında Tüm Bilgiler

Çiftçilere Vergi İadesi Ne Zaman Ödenecek, Çiftçilere Vergi İadesi Hakkında Tüm Bilgiler

Çiftçilere vergi iadesi, Vergi Usul Kanunu’nda gerçekleştirilen değişiklik ile birlikte yapılmaya başlanmıştır. Çiftçilerin aldığı tarımsal destek ödemelerinin vergi kesintisi iadelerinin sağlanacağı 2021’de açıklanmıştır. 2016 ile 2021 yılları arasında tarımsal destek alanlar, stopaj ve gelir vergisi kesintilerinin iadesini talep edebilirler. Çiftçi vergi iadesinin ne zaman ödeneceği, E-devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden iade taleplerinin nasıl yapılacağı hakkında detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Tarımsal Destek Vergi Kesintisi İadesi Nasıl Yapılır?

Tarımsal destek vergi kesintisi iadesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılır. 2016 ve 2021 yılları arasında tarımsal desteklerden yararlanan vatandaşların öncelikle vergi kesintisi iade taleplerini ilgili başvuru yerlerine iletmeleri gerekir. E-devlet veya gib.gov.tr adresi aracılığıyla vergi kesintisi iade talep dilekçesini dolduranlar, başvuru değerlendirme sürecine alınırlar. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı değerlendirmeleri ardından koşullara uygun bulunan çiftçilere vergi kesintisi iadesi gerçekleştirilir.

Çiftçilere Vergi İadesi Ne Zaman Ödenecek?

Çiftçilere vergi iadesi ödeme tarihi hakkında ilk açıklamalar, 2021 senesinde gerçekleştirilmiştir. 2021’de gerçekleşen ilk başvurular için vergi iadelerinin 2022 Mart ayında yapılacağı açıklanmıştı. 2022 Mart ayında vergi iadesi alan çiftçiler bulunurken, iade işlemlerinin Nisan ayında da devam edeceği gündeme yansımıştı.

Nisan ayı ödemeleri ardından çiftçilere yönelik vergi iadesi ödemeleri için net bir tarih açıklaması yapılmamıştır. Bilindiği üzere gerekli başvuru işlemlerini sağlayanlar için öncelikle değerlendirme yapılmaktadır. Değerlendirme olumlu ise değişen tarih aralıklarında iade işlemleri gerçekleştirilmektedir. Açıklanan herhangi bir toplu ödeme tarihi bulunmaz.

Çiftçilere Vergi İadesi Ne Zaman Ödenecek?

Tarımsal Destek Vergi Kesintisi İadesi E-Devlet

E-Devlet’ten tarımsal vergi kesintisi iadesi talep dilekçesi oluşturmak için E-devlet şifresine gerek duyulur. E-devlet şifresi ise PTT şubelerinden edinilir. Çiftçilerin E-devlet üzerinden vergi kesintisi iadesi talep etmek için yapmaları gerekenler şu yöndedir:

 • İnternetten https://www.turkiye.gov.tr/ adresine erişim sağlanır.
 • E-devlet kapısı açılış sayfasından “giriş yap” menüsüne tıklanır.
 • Gelen tabloya TC kimlik ve E-devlet şifresi yazılıp, sisteme giriş sağlanır.
 • Web adresi ana sayfasından sırasıyla “Vergi İşlemleri”, “Tarımsal Destek Ödemeleri Kapsamında Gelir Vergisi Kesintisi İade Talep Dilekçesi” sekmelerine giriş yapılır.
 • Dilekçe oluşturma ekranına erişim sağlanıp, sistemin talep ettiği bilgiler forma girilerek, “kaydet-ilet” komutuna tıklanır.

Çiftçilere vergi iadesi imkanından yararlanmak isteyenler, vergi kesintisi iade taleplerini sıralanan adımlar çerçevesinde iletirler.

Çiftçi Vergi İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çiftçi Vergi İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çiftçi vergi iadesine başvuru yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden işlem yapılmalıdır. Çiftçilerin vergi kesintisi iade taleplerini iletmek için izleyecekleri aşamalar şunlardır:

 • https://www.gib.gov.tr/ adresine erişim sağlanmalıdır.
 • Ardından İnteraktif Vergi Dairesi sekmesine tıklanır.
 • Yenilenen ana sayfada yer alan aratma kutucuğuna “Ödeme ve Borç İşlemleri” başlığı yazılıp, aratma başlatılır.
 • Borç ve Ödeme İşlemleri menüsü içerisinden “İade Talep Dilekçesi” seçeneğine tıklanır.
 • Ekrana yansıyan tabloya E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, “giriş” kutucuğuna tıklandığında dilekçe şablonu görüntülenir.
 • Online dilekçeye sistemce talep edilen bilgilerler doldurulup, “ilet” kutucuğu seçilir.

Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden iade talep dilekçelerini iletenler için başvuru değerlendirme süreci başlar. Şartlara uygunluk taşıyanlara, tarımsal destek ödemelerine ilişkin vergi kesintilerinin iadesi yapılır.

Çiftçi Vergi İadesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çiftçi vergi iadesi sorgulama işlemi E-devlet kanalıyla gerçekleştirilir. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine erişilip, E-devlet şifresi ve TC kimlik no ile sisteme giriş yapılmalıdır.Ardından izlenen adımlar şöyledir:

 • E –devlet kapısı ana sayfasından “Gelir İdaresi Başkanlığı” menüsüne tıklanır.
 • Menüye erişim ile sıralanan başlıklar arasından “Vergi İade Kontrol Raporu Görüntüleme” başlığı tercih edilir.
 • Ekrana yansıyan rapor üzerinde vergi iadesinin yapılıp yapılmadığı, iade tarihi, tutarı hakkında bilgiler görüntülenir.

Çiftçilere vergi iadesi yapılması halinde iade işlemine ilişkin ayrıntılı bilgiler kontrol raporuna eklenir.

Ziraat Bankası Köye Dönüş Kredisi | Ziraat Bankası tarımsal kredi hesaplama 2022

Şu An Altın Bozdurmak Mantıklı mı?

Tapu Harçları Kredi Kartı İle Ödeme 2022

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.