Bu İki Hisseye Açığa Satış Yasağı Geldi

Bu İki Hisseye Açığa Satış Yasağı Geldi

OSTIM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. (OSTIM) ve Tümosan (TMSN) hisselerinde açığa satış ve kredili işlem yasağını duyurdu.

Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı doğrultusunda 17 Ekim 2023 tarihine kadar OSTIM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. (OSTIM) ve Tümosan (TMSN) hisselerinde açığa satış ve kredili işlem yasağını duyurdu. Bu önemli gelişmeye dair detaylar haberimizde.

SPK Kararıyla Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasakları

17 Ekim 2023 seans sonuna kadar OSTIM ve Tümosan şirketlerinin hisselerinde geçerli olacak yasak, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı doğrultusunda, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında uygulanacaktır. Bu kapsamda, yasak süresince belirtilen hisselerde açığa satış ve kredili işlemler yapılamayacaktır.

OSTIM ve Tümosan Hisselerinde Neler Oluyor?

OSTIM ve Tümosan şirketlerinin hisseleri üzerinde yaşanan volatilite, SPK’nın bu kararı almasını gerektirmiştir. Piyasaların stabilitesini korumak ve yatırımcıları korumak adına alınan bu karar, piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratabilir.

Yatırımcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Yatırımcılar için bu süre zarfında OSTIM ve Tümosan hisselerinde açığa satış ve kredili işlem gerçekleştirilemeyecektir. Bu, yatırımcıların bu süre zarfında bu hisseler üzerindeki işlemlerini gözden geçirmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) Nedir?

VBTS, Borsa İstanbul'un piyasalardaki aşırı volatiliteyi kontrol altına almak için devreye soktuğu bir sistemdir. Bu sistem kapsamında, belirli kriterlere uyan hisselerde geçici olarak açığa satış ve kredili işlem yasakları getirilebilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.