Borsada Trade Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Trade Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trade işlemi bir yönüyle masum ama diğer yönüyle de çok tehlikeli bir olgu. Trade yapmak genel anlamda elinizdeki para ile kripto para satın almak ve kripto paranın değeri yükseldiğinde satmak ve düştükten sonra yeniden ucuza almak gibi bir döngüdür. Bu sayede paranızı arttırma şansını da yakalamış olursunuz. Borsada trade yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok nokta var. Bu noktalara dikkat etmediğinizde bütün paranızı bir anda kaybedebilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemler Tehlikeli

Trade denildiğinde pek çok insanın aklına kaldıraçlı işlemler gelmekte. Çünkü kripto paranın değerinin düşüp yükselmesini beklemek ve bu sayede kar elde etmeyi amaçlamak uzun bir süreç alabiliyor. Oysaki kaldıraçlı işlemlerde çok daha kısa bir süre içinde normal trade ile kazanabileceğinizin 100'lerce katı kazanmanız mümkün. Ancak elbette bütün paranızı da kaybedebilirsiniz. Kaldıraçlı işlemler riskli olduğundan dolayı her zaman için kaybetme riskinizin olduğunu unutmayın.

Trade Psikolojik Bir İştir

Borsada trade yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında insan psikolojisi önemli bir yer oynuyor. Daha fazla kazanmak adına duygularınıza yenik düşüp kaybedebilirsiniz. Burada sizi etkileyen ise kripto paranın değeri arttıkça elinizdeki parayı ne zaman çıkarmanın verdiği strestir. Elinizdeki kriptoyu zamanında çıkarmazsanız yeterince kar edemezsiniz. Elbette paranızı kaybetmezsiniz ancak buradaki daha çok kazanma psikolojisi sizi her zaman için yanlış yönlendirebilir. Bu bakımdan trade yaparken her zaman soğukkanlı olmakta ve piyasayı yakından takip etmekte fayda var.

Başlamış Hareket Sonrası İşleme Girmek

Trade yaparken en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de yükseliş ya da düşüş görüldüğü anda işleme girmektir. Kaldıraçlı işlemlerde sıklıkla yapılan bu hata sonrasında kaybetme riski büyüktür. Çünkü başlayan bir hareketin ne zaman sonlanacağı belli değildir. İşleme girdiğiniz anda terste kalabilme olasılığınız oldukça yüksek olur. İşlem yapmak için fırsatların bitmeyeceğinin farkında olun ve ani düşüş ve yükselişlerde fırsatların kaçtığını düşünmeyin. İşleme girmek için doğru analiz yapıp doğru anı kollamaya özen gösterin.

Trendin Aksi Yönünde Trade Açmak

Eğer bir yükseliş trendi varsa açacağınız işlemin bu trendin yönünde olmasına gayret edin. Eğer günlük kazanç sağlamak yerine biraz daha uzun vadede yüklü kazançlar elde etmek istiyorsanız bu oldukça önemli bir hareket olacaktır. Trendin yönünde açacağınız her işlem eğer düşük kaldıraç seçerseniz kazandıracaktır. Bu noktada kendinize hakim olmanız ve trendin yönünün iyi bir şekilde analiz etmiş olmanız önem taşımakta. Trendin aksi yönüne işlem açtığınızda kaybetme riskini çok fazla olacaktır.

Cüzdandaki Paranızın 1/5'i İle İşleme Girin

Cüzdanınızda bulunan paranın en fazla 5'te 1'i ile işleme girin. Bundan daha yüksek oranlarla işlem yapmak kaybetme riskinizi de arttıracaktır. Bununla birlikte kullandığınız kaldıraç oranında 2x ya da 3x olmasına dikkat edin. Bu sayede ani balina hareketlerinin de önüne geçmiş olursunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.