Borsada Gece Emir Verilir mi? Borsa Emir Giriş Saatleri?

Borsada Gece Emir Verilir mi? Borsa Emir Giriş Saatleri?

Borsada uğraşan ve yatırım sürecinde faaliyet gösteren bireylerin en çok merak ettikleri konulardan biri borsada gece emir vermek konusudur. Pek çok borsada gece emir verme talebi oluşturulabilir. Fakat borsa türlerinde farklılık gösteren bu durum, sıkı takip edilmelidir.

Peki, borsada gece emir verilir mi, hangi borsalarda gece emri verebilmek mümkündür? Birlikte inceleyelim.

Her borsa platformunun kullandığı işlem saatleri bulunur. Bu işlem saatlerini günlük hayattan bankaların, devlet dairelerinin ya da kamu kurumlarının kullandığı “mesai saatleri” şeklinde açıklayabilmek de mümkün. İşte belirlenmiş bu işlem saatleri haricinde borsa kullanıcıları alım satım yapamaz. Öncelikle kalıp olarak hisse paylaşımı yapan borsaların kullandığı genel çalışma saatlerini sıralayalım.

Borsalarda Genel İşlem Saatleri

  • 08:00 - 08:30 Açılış
  • 09:40 - 09:55 Emir Toplama
  • 10:00 - Fiyat Belirleme
  • 10:00 - 18:00 Rutin İşlemler
  • 18:00 - 18:01 Kapanış
  • 18:01 - 18:05 Emir Toplama
  • 18:05 Fiyat Belirleme
  • 18:05 - 18:10 Kapanış

Yukarıdaki işlem saatleri genellikle borsada hisse senetleri için işlem saatlerini kapsar. Eğer siz bir kripto para borsasında işlem yapıyorsanız, bu durum aynı değildir. Peki, kripto para borsasında gece emir verilir mi?

Borsada Gece Emir Vermek - Kripto Para Borsasında Gece Emir Vermek

Her kripto para borsasının işleyişi farklıdır. Fakat alım-satım işlemlerini 7/24 her borsadan yapabilmek mümkündür. Zaten yatırımcılar bu şekilde kazanır. Örneğin bir coinin fiyatı 3$ iken siz satış emrine 4$ girerseniz, coin ne zaman 4 dolar değerine ulaşırsa o zaman işlem görür. Bu değere ne zaman ulaşacağı, ne kadar sürede olacağı belli olmadığından dolayı, sizin emriniz 7/24 borsada kalır. Ta ki coin beklenen fiyata ulaşıp, satma işleminiz gerçekleşene kadar.

Üstelik sadece kripto para borsalarında değil, en bilinen yatırım platformlarından olan Forex de, 7/24 emir talebi oluşturabilmek mümkündür. Gece gündüz fark etmeksiniz kullanıcılar alış satış emirlerini girebilir.

Borsada Gece Emir Vermek – Avantajları ve Dezavantajları

Borsada emir vermeden önce hisselerin ya da kripto para birimlerinin değerleri yakın takibe alınmalıdır. Özellikle gece aktif olamayacak, borsa durumunu yakından takip edemeyecekseniz bu durum olumsuz sonuçlar meydana getirebilir.

Gece boyunca sert düşüş yaşayan hisseler ve para birimlerinde, kimse emirleri görmeden alış emri girmek istemez. Diğer satıcılar da serbest fiyat ile satış vermeleri durumunda (özellikle hisselerin açılmasında alış emri gelmediği durumda) taban fiyat değerinden satış yollayabilirler. Bu durumda hisseler piyasa değerinin altında seyreden fiyatlardan satılabilir.

Borsada gece emir vermenin avantajları arasında ise kripto paralar örnek gösterilebilir. Piyasada meydana gelen değişimler, yatırımcıların emirlerini de etkiler. Siz 3 dolardan bir coin alıp, 4 dolardan satış emri verirsiniz ama sabah bir bakmışsınız aldığınız coin fiyatı uçmuş. 4 doları da aşıp 5 dolarlara kadar dayanmış. İşte, kardan kar elde etmeyi bu durumda bilmek gerekir. Bir gece de zengin olabileceğiniz gibi, bir gecede de iflas edebilirsiniz.

Sonuç olarak gece emir vermeden önce yatırım araçlarına (özellikle kripto paralara) dair analistler tarafından yapılan yorumların incelenmesi önem arz etmektedir.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.