Borsada Düzeltme Ne Demek?

Borsada Düzeltme Ne Demek?

Borsada düzeltme teriminin anlamı genellikle hisse senetleri ile ilgilidir. Hisse senedi gibi finansal bir aracın hızlı bir çıkış sonucunda fiyatının biraz geri çekilmesi ve sonra yeniden yükselmesine borsada düzeltme denir. Bir diğer deyişle borsanın ya da piyasanın tepe değerinin en az %10 oranında düşmesi anlamına gelir. Hisse senedinde meydana gelen aşırı şişmeler sonucunda bu kavram daha da önem kazanır. Şişmeden sonra piyasada düşüş yaşanır.

Finansal varlıklar, kısa veya uzun vadeli olarak düzeltme görebilir. Bu düzeltmeyi tetikleyen birçok faktör vardır. Küresel ekonomide meydana gelen gelişmeler, şirket problemleri gibi pek çok etken hisse senedi, emtia, endeks gibi finansal varlıklarda düzeltme yaşanmasına neden olabilir.

 Özel içerik: En ucuz hisseler

Borsa Düzeltmesi Neden Olur?

Borsada düzeltmenin olmasının sebebi meydana geldiği yere göre değişiklik gösterir. Hisselerde meydana gelen düzeltmeler ile kripto paralarda meydana gelen düzeltmeler farklıdır. Aşağıda borsa düzeltmesinin nedenleri sıralanmıştır:

  • Şirket içindeki sorunlar – Hisse düzeltmesi
  • Kripto para şirketinin güven kaybetmesi – Kripto düzeltmesi
  • Endeksten kaynaklanan düşüşler – Borsa düzeltmesi
  • Manipülasyon ve spekülasyon – Borsa, hisse ve kripto düzeltmesi

Hangi Dönemlerde Borsada Düzeltme Olur?

Borsada düzeltmenin meydana geldiği zamanlar kendi içinde 4’e ayrılır:

  • Dik yükselişler: Borsada dikey hareketlilik olduğunda düzeltmenin gerekli olduğu söylenir. Çünkü insanlar hisseleri yalnızca satın almış olmak için alabilir. Yükseliş belli bir noktaya geldiğinde de satarlar. Bu da fiyatları düşürür. Spekülatörler piyasada düzeltme yaşadıktan sonra diğer yatırımcılar alım yapabilir. Bundan sonra da borsada hızlı ve istikrarlı bir büyüme gözlenir.
  • Alıcı eksikliği: Hisse senedi piyasası uzun süre yükselişe geçerse hisse almak isteyenler alım yapabilir. Bunun sonucu piyasada alıcı kalmadığında satıcılar hisselerini almak isteyen birini bulmakta zorlanacağından fiyatları düşürür. Elde ettiği kârı kaybetmek istemeyen satıcılar, satış yapar ve %10 düzeltme görülür.
  • Dip noktası: Bazı yatırımcılar, düzeltme olduğunda hisse bakımından kâr eder. Bu yatırımcılar, herkes satış yaparken satın alır. Düzeltme dibe yaklaştıkça fiyat da düşer. Aslında riskli bir durumdur çünkü her %10 oranında düşüş düzeltme değildir. Bu düşüş başka bir satış baskısını da haber ediyor olabilir. Genel olarak dip noktasında alım yapan kişiler, piyasanın güvenilir ve sağlıklı olduğundan emindir.
  • Hype: Ekonomi haberleri iyi olduğunda bazı yatırımcılar satın alır ve borsada yükseliş görülür. Yatırımcıların bu alım isteği, borsayı oldukça fazla yükseltebilir. Profesyonel yatırımcılar bu durumlarda düzeltme geleceğini öngörür.

Borsada Düzeltme Ne Kadar Sürer?

Borsada düzeltmenin süresi oldukça değişkendir. Bu yüzden tahmin etmek çok zordur. Bazı düzeltmeler birkaç ay, bazıları ise birkaç saat sürer. Çoğunlukla borsada düzeltme birkaç saat veya hafta sürer. Bu düzeltme tüm endeks ve piyasalarda meydana gelmişse süre uzayabilir. Koşullar ve piyasanın gidişatı, düzeltme süresi üzerinde etkilidir.

Düzeltmeden sonra meydana gelen hasarlar ilk bakışta olumsuz olarak yorumlanabilir. Ama bazen bu düzeltmeler sayesinde yatırımcılar finansal varlıklarının fiyatını makul bir seviyeye çekebilir. Piyasadaki düzeltmeler bazen bir yatırım fırsatı sunar. Çünkü düşük fiyatlardan hisse satın alınabilir. Borsada düzeltme, yatırımcıların daha dikkatli olmasını sağlar. Bununla birlikte piyasanın hareketlerini daha iyi anlamaya yardımcı olur. Bu sayede yatırımcılar daha mantıklı karar verip yüksek kâr elde edebilir.

Mutlaka Okuyunuz: Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri Nelerdir?

Neden Borsada Düzeltme Yatırımcıları Korkutur?

Borsada düzeltmenin yatırımcıları korkutmasının sebebi bu düzeltmenin hangi zamanlarda meydana geleceğinin tam olarak kestirilememesidir. Ayrıca düzeltmenin ne kadar süreceği, ne zaman biteceği ve şiddeti de bilinemediğinden yatırımcıları korkutabilir. Düzenlemelerin hangi başlıklarda olacağı da oldukça önemlidir.

Eğer düzeltmeler seans sırasında olursa kısa vadeli yatırımcılar için korkutucu olabilir. Ayrıca kaldıraçlı işlem yapanlar da bundan olumsuz etkilenebilir. Bu durumlarda kişilerin korkmasına veya endişe etmesine gerek yoktur. Borsada düzeltme, yatırımcıların karşısına her zaman çıkabilecek küçük bir engeldir. Eğer yatırımlar yakından takip edilirse kolay bir şekilde üstesinden gelinebilir.

Borsada Düzeltme Nasıl Olur?

Borsada düzeltmenin olması yatırımcılar için oldukça önemlidir. Kısa kâr satışları olarak da ifade edilen borsada düzeltme, yükselmekte olan hisse senedinin aniden düşmesi ve tekrar yükselmesi şeklinde olur. Borsada düzeltme yapılmasının iki amacı vardır: Yatırımcıları dökmek ve kâr satışı yapmak. Yatırımcıları dökmek, panik halinde olan diğer yatırımcıların ellerindeki hisse senetlerini almak anlamına gelir. Buna keriz silkeleme adı verilir. Keriz silkeleme durumunda küçük yatırımcılar, büyük yatırımcılara ellerindeki hisseleri düşük fiyattan satar. Büyük yatırımcılar, küçük yatırımcıların elindeki senetleri alarak tekrar alım yapar ve bu da hisse senedi fiyatlarında artışa neden olur.

Neden Borsada Düzeltme Uzun Vadeli Yatırımcılar İçin Avantajlıdır?

Borsada düzeltmenin uzun vadeli yatırımcılar için fırsat olmasının nedeni küçük yatırımcıların panik halindeyken ellerindeki hisseleri satmalarındandır. Küçük yatırımcılar, düzeltmenin içeriği ile ilgili endişelenip düşük fiyatlardan satış yapar. Bu da uzun vadeli ve büyük yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Satış alım yaparak hacmi yükseltirler. Düzeltmeler uzun vadeli satın alma fırsatı sunar. Her şey %10 oranında pazarlanmaya başlarsa uzun vadeli yatırıcılar alım yapmaya devam eder. Kısa vadede hisse senetlerine ne yapılacağı bilinemeyebilir. Borsada düzeltme bu yüzden kısa vadeli yatırımcılar için olumsuz sonuçlanabilir. Borsada düzeltme görüldüğünde yatırımcıların panik olmaması gerekir. Uzun vadeli bir yatırım fırsatı olarak değerlendirmek olumlu sonuç almayı sağlar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.