Borsada 2023’de Hangi Sektörlere Yatırım Yapılır?

Borsada 2023’de Hangi Sektörlere Yatırım Yapılır?

Yeni yılın gelmesi ile birlikte borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır sorusu büyük bir merak ile araştırılmaya başlandı. Y

Yeni yılın gelmesi ile birlikte borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır sorusu büyük bir merak ile araştırılmaya başlandı. Yatırımcıların nokta atışı yapmak istediği sektörler hakkında net bir bilgi vermek mümkün olmasa da grafik değerleri ve planlanan yatırımlar düşünüldüğünde kişilere yol gösterici alanlar oluşmaktadır.

Borsada günümüzde sayısız sektör bazında firma bulunmaktadır. Hisse senetleri satın alırken bu durumdan dolayı kişilerde kararsızlık, kafa karışıklığı oluşur. Hangi hisse değerinin artacağı, hangi sektörün uzun vadede artış gösterme olasılığı bulunduğu konusunda bilgi edinmek istenir. Sektörler arasında büyük bir değişim çoğu zaman beklenmez.

Sektör bazlı firmalar ülke içerisindeki gelişmeler, küresel durumlar neticesinde değerlerini değiştirir. Alım- satım ve firmanın satış planları da bu duruma etken oluşturur. Ancak bu sektörler arasında sürekli talep oluşturan ya da ülke içerisinde değeri fazla olanlar bulunur. Bu tarz sektörlerin değerlerinde büyük oynamalar beklenmez. Aksine uzmanlar tarafından yatırım yapılması yönünde öneriler sunulmaktadır.

Borsada 2023’de Hangi Sektörlere Yatırım Yapılır? İşte 2023’de Kazandıracak Sektörler!

Borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır sorusuna uzmanlar aşağı yukarı benzer cevaplar vermektedir. Salgının çıkması ile birlikte sektörler arasında dengesizlik ve oynamalar oluştu. Ancak köklü firmalar bulundukları sektör içerisinde ayakta kalmayı başardı. Hatta salgının neticesine göre toparlanmanın ötesinde kâr elde edenler de oldu.

Firmanın bu gibi zorlu durumlarda ayakta kalması zorunludur. Yatırımcının mevcut parasını korumak bir yana aynı zamanda kazanç elde edebilmesi firmanın ilerleme durumuna bağlıdır. Devlet destekli durumların da sektörler arası gelişmelere etkili olduğu bilinir. Son aylarda kimi sektörler bu durumdan etkilendiği için firma hisse değerleri artış göstermiştir. 2023 yılı içinde de kazandıracak hisselerin bu sektörlerden çıkması beklenir.

Yeni yıl ile birlikte yatırımcılarını güldürmesi beklenen sektörler arasında:

  • E-ticaret,
  • Teknoloji,
  • Elektrik elektronik,
  • Haberleşme,
  • Demir- Çelik,
  • Bankacılık,
  • Enerji depolayan şirketler
  • Havacılık bulunuyor.

Uzmanlar tarafından her bir sektörün yükselmesine ilişkin açıklamalar bulunuyor. Temelde ülkelerin ve ülkemizin politikası doğrultusunda bu yönlü bir tahmin oluşturulmaktadır. Tahminlerin doğru olup olmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

Geleneksel Ticaretin Yerini Tamamen E-Ticaret Alacak!

Borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır sorusunda neredeyse tüm uzmanların hem fikir olduğu konular arasında e-ticaret bulunuyor. E-ticaretin başlangıcı yeni değil. Uzun yıllardır gerçekleştiriliyor hatta dünyanın en zengin insanı da bu alanda faaliyet gösteriyor. Yurt dışı yatırımlarının yanı sıra ülkemizde de artış göstermesi bekleniyor.

E-ticaret salgının ortaya çıkması ile tamamen canlılık kazandı. Ülkeler arası ve şehirler arası alışverişlerin sayısı evde kalınan süre boyunca inanılmaz arttı. Çoğu insanın işsiz kalması ya da farklı sektörler deneme isteği ile birlikte e-ticaret sektörü de büyük bir gelişme sağlandı. Bu anlamda borsa içerisinde yer alan e-ticaret firmalarının hisseleri değerlendirilebilir.

Özel İçerik: En Çok Kaybettiren Hisseler

Teknoloji Hisselerini Bekleyen İlerleme

Teknoloji Hisselerini

Teknoloji hisseleri dünya üzerinde her an durmaksızın ilerleyen ve daha geniş alanlara yayılan durumlar arasındadır. Salgın yılında bile birçok firma kapatılma ile karşı karşıya kalırken teknoloji sektöründe faaliyet gösteren firmaların bu noktada direndiği görüldü. Hatta son aylar içerisinde ABD de dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışında teknoloji firma hisseleri kişilere kazançlar sağladı.

Son aylarda ortaya çıkan bu değişim ve sene içerisindeki genel tablo izlendiğinde bireylerin teknoloji hisselerine yatırım yapması oldukça mantıklı olacaktır. 2. Dünya Savaşı döneminden sonra ekonominin en çok zorlandığı bu yıl içerisinde bile oluşturulan teknoloji hisselerinin yükselme grafikleri 2023 yılı için de fikir oluşturmaktadır.

Elektrik Elektronik Hisseleri İncelenmeli

Elektrik Elektronik Hisseleri

Borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır konusunda net olmayan ancak yüksek olasılıkla yükselmesi beklenen sektörler arasında elektrik elektronik bulunuyor. Teknoloji hisseleri ile de bağlantılı olan bu sektörün gelişmemesi için hiçbir sebep bulunmuyor. Üstelik köklü firmaların da bu anlamda hisse değerlerinde ilerleme tahmin edilmektedir. Yatırımcıların firma hisselerini araştırmasında fayda var.

Haberleşme Olmadan Olmaz!

İletişimden birçok farklı hizmet noktasında iş oluşturan haberleşme sektörü içerisinde birçok firma bulunur. Bilinen telefon operatörleri de bu noktada kişilerin yatırım yapabileceği firmalar arasında yer alır. Evde kalmaların arttığı ve insanların telefonlarına tamamen döndüğü şu günlerde artış göstermesini beklemek de mantıklı bir yorumlama olarak duruyor.

Demir-Çelik gibi Ham Madde Üretim Firmaları

2023 ile birlikte ham maddeye olan ihtiyacın giderek artması bekleniyor. Borsa yorumcuları tarafından bu durumu destekleyen bazı noktalar bulunmaktadır. Çin’in salgın durumunu tamamen atlatması ile birlikte ham madde arayışlarına devam edeceği bekleniyor. Özellikle demir-çelik sanayisi konusunda aktif yer almaları yorumları güçlendiriyor.

2022 yılı itibari ile en çok yükselen ve kazandıran firmalar arasında da aynı zamanda Demir-Çelik firması yer almaktadır. Ülkelerin üretip satması adına ham madde ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyeceği düşünülünce kişilerin bu tarz firmalara yatırım yapması mantıklı olabilmektedir. 2022 genelinde de yatırımcılarına kazanç sağladığı bir gerçektir. Kazandıran hisseler arasında bulunur.

Bankacılık Faaliyetleri Artıyor

Bankacılık işlemleri borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır sorusuna cevap oluşturacak neticede artış gösteriyor. Sadece bireysel değil devletlerin de işlemlerinde bankalar büyük yer kaplamaktadır. Her banka firması için geçerli olmasa da bireylerin doğru araştırmalar neticesi ile bankacılık hisselerini takip etmesi öneriliyor. Doğru yatırım planları alanında bulunuyor.

Havacılık Tekrar Yükselişe Geçecek

Salgının yavaş yavaş kontrol altına alınması ile birlikte havacılık sektöründe de yükselmeler bekleniyor. Özellikle birçok hava firmasının 2020 yılında iflas ile karşı karşıya kaldığı biliniyor. İnsanların seyahat haklarının kısıtlanması temel etken olmaktadır. Buna rağmen köklü firmalar durumu doğru yönlendirerek büyük zararların önüne geçmiş bulunmaktadır.

2023 ile birlikte aşılanmaların başlaması kişilerin de rahat bir hayata dönmesini sağlayacaktır. Normal hayat ise hava yollarına yatırım ve reklamları aynı zamanda nakit gelir de kazandıracak. Bundan dolayı havacılık faaliyetlerinin eskisinden daha yoğun bir işleyiş getireceği tahmin ediliyor. Bireylerin bu noktada yatırım yapmayı düşünmesi gereken sektörler arasında havacılık bulunuyor.

Aşılama Borsayı Nasıl Etkiler?

Aşılama Borsayı Nasıl Etkiler?

2023 yılında aşılanmaların da başlayacak olması borsada 2023’de hangi sektörlere yatırım yapılır soruna şekil verecektir. Aşılanmaların gerçekleşmesi ile sağlık alanında yer alan ilaç firmalarında etkilenme oluşup oluşmayacağı merak ediliyor. Yurt dışı kaynaklı aşı üretim firmalarının bu durumdan kazançlı çıkacağı düşünülüyor.

Ülkemiz borsasında aşılanmanın nasıl etkileyeceği değerlendirmesi ise daha çok normal hayata dönmesi yönünden değerlendirilir. Normal yaşantılara geçişmesi ile birlikte üretimler hız kazanacak. Bu durum firmaların uzun dönemli ralli değerlerine ulaşmasını sağlayacak gibi duruyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi ile hisse geri alınmaları, yeni sermaye planlamaları ile birlikte gelişimi uzun süreli kılacak gibi duruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.