Borsa İstanbul'da Tarihi Düzenleme: İşte Tüm Detaylar

Borsa İstanbul'da Tarihi Düzenleme: İşte Tüm Detaylar

25 Eylül 2023'te yürürlüğe girecek olan Borsa İstanbul yeni düzenlemeler yapıldı.

25 Eylül 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Borsa İstanbul'un yeni düzenlemelerini ve bu düzenlemelerin piyasaya etkilerini inceliyoruz. Pay piyasasında ve VİOP tarafında yapılacak düzenlemeleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

Pay Piyasasında Yapılacak Düzenlemeler

Pay Piyasasında Açılış Seansı Değişiklikleri

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, açılış seansındaki emir toplama sürecinde bir dizi değişiklik yapılması planlanmaktadır. Bu değişikliklerin amacı, piyasanın daha şeffaf ve likit bir hâle gelmesini sağlamaktır.

  • Emir İptali ve Değişiklikleri: Açılış seansının emir toplama aşamasında, son 5 dakika hariç, emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı.

  • Farklı Sermaye Piyasası Araçları: Pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında ise açılış seansının tümünde emir iptali ve değişiklikler yapılabilmesine karar verildi.

Yıldız Pazar ve Ana Pazar Değişiklikleri

  • Piyasa ve Piyasadan Limite Emir Türleri: Yıldız Pazar'da ve Ana Pazar'da açılış seansında piyasa ve piyasadan limite emir türlerinin iletilmesine olanak tanınacak.

VİOP Tarafında Yapılacak Düzenlemeler

Açılış Seansındaki Emir Toplama Sürecinde Değişiklikler

VİOP tarafında da benzer bir şekilde açılış seansının emir toplama süresinde emirlerde iptal, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı. Bu düzenleme ile piyasanın daha efektif bir şekilde işlemesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Düzenlemelerin Piyasaya Etkileri

Piyasanın Likiditesine Olumlu Katkı

Yeni düzenlemelerin en büyük getirisi, piyasanın likiditesini artırması olarak göze çarpmaktadır. Bu sayede, yatırımcıların işlem yapabilmesi için daha fazla fırsat sunulmuş olacak.

Şeffaflığın Artırılması

Piyasanın şeffaflığını artırmak adına getirilen bu yenilikler, yatırımcıların piyasayı daha iyi anlamasını ve analiz etmesini sağlayacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.