Biden’dan Önemli Açıklama: “Enflasyonun Sebebi Putin!”

Biden’dan Önemli Açıklama: “Enflasyonun Sebebi Putin!”

Rusya – Ukrayna savaşında 16. gündeyken, ABD devlet başkanı Joe Biden, önemli bir açıklama ile gündeme geldi. Söz konusu işgal dünya gündeminde önemli bir yer olmuş durumda. Rusya’nın saldırıları halen devam ederken, dünya genelinde meydana gelen ürün fiyatlarındaki artış da son hızıyla sürüyor. Biden, konuyla ilgili önemli yorumlarda bulundu.

Joe Biden, Artan Enflasyona Sebep Olarak Putin’i İşaret Etti

ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun Amerika’da 7,9 oranında çıkması nedeniyle birtakım açıklamalarda bulundu.

Biden

Biden; ülkede işsizlik rakamlarına bakıldığında son 50 yılın en iyi seviyesinde olduklarını aktardı. Başkan ayrıca ekonominin de hızla iyileştiğine dikkat çekti. Biden’a göre; açıklanan bu enflasyon oranına bakıldığında, ABD halkının bütçesi fiyat artışları nedeniyle zorlanacak. Ayrıca Başkan Biden, ürünlerdeki fiyat artışını Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesine bağlayarak, enflasyon sorumlusu olarak Putin’i suçladı.

ABD’de Açıklanan Oran, 1982’den Beri En Yüksek Enflasyon Oranı Oldu

 

Biden yaptığı açıklamasına devam ederken, 7,9 oranında çıkan enflasyonun, 1982 yılından bu yana görülen en yüksek enflasyon olduğunu dile getirdi. Bu oranlardan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i mesul tutan Biden, Şubat ayında en çok yükselen enerji fiyatlarından da dem vurdu.

Biden açıklamalarının devamında, dünyada enerji krizinin meydana gelmesini, “Putin’in saldırgan tavırları”nın bir sonucu olarak nitelendirdi. Enerji fiyatlarında büyük bir artış olacağını vurgulayan Biden, önümüzdeki süreç için de bir artış beklenebileceğini vurguladı.

Biden, Rusya’ya Gözdağı Vermeyi İhmal Etmedi

Biden yaptığı açıklamalarla Putin’i artan enflasyon sebebi olarak gösterirken, gözdağı vermeyi de unutmadı. Biden açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Savaşın en başından bu yana söylediğim gibi, Putin’in gereksiz başlatmış olduğu bu savaşa karşılık, uyguladığımız yaptırımların ülke içinde de büyük bir bedeli olacaktır. Ve bu bedelleri yaşamaya başladık. Ancak Amerikalılar şunu bilmeli ki Putin’e ödettiğimiz bedeller bizim ödediğimizden çok daha yok edici olacaktır.”

Rusya – Ukrayna Savaşında 16. Gün

Rusya Ukrayna arasındaki savaş hala devam ediyor. Son gelişmelere göre Putin’den yeşil ışık geldi. Yabancı kaynaklardan alınan bilgilere göre Putin “Olumlu gelişmeler var” ifadelerini kullandı. Antalya’da meydana gelen diplomasi zirvesinde ateşkes kararı çıkmadı.

Ancak Kremlin, Putin'in Zelenski ile görüşmeye hazır olduğunu kamuoyu önünde dile getirdi. Putin, Belarus lideri Lukaşenko ile yaptığı görüşmede ise ilk kez diplomatik çözüme olumlu bir yanıt verdi. Putin; "Rusya-Ukrayna müzakere sürecinde bazı olumlu gelişmeler oluyor" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.