Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

Altın birikimlerini bankada değerlendirmek, altınları bankanın güvencesi altında değerlendirmek mantıklı mı? Altın hesabı avantajları nelerdir? İşte altın hesabıyla ilgili merak edilenler…

Altına yatırım yapan kişiler, bankada altın hesabı açtırmanın avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmaktadır. Sıklıkla da bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı diye araştırmaktadır. Bankada altın hesap açtırmak pek çok yönden avantajlıdır ve yatırımcılara güvence sağlamaktadır. İşte bankada altın hesabını açtırmanın avantajları ve dezavantajları…

Fiziki Altınmı Altın Hesabımı 2022

Bankada altın hesap açtırmak ve altın yatırımlarını bankada değerlendirmek; öncelikle altın birikimini bankanın güvencesi altına verilmesinden dolayı avantaj sağlamaktadır. Bu sayede, kaybolma ve çalınma gibi sorunlara karşı önlem alınabilmektedir. Ayrıca bankada altın hesabını açan kişiler, düşük gramaj, yeni ve eski tarih altın, işçilik maliyeti gibi sorunlarla da uğraşmamaktadır. Dolayısı ile fiziki altın yerine altın hesapları daha yüksek avantaj ve karlılık sağlamaktadır.

Altın Hesabı Karlı mı

Bankaların vadeli altın hesabı sayesinde de altından ek olarak faiz getirisi de elde edilebilmektedir. Dolayısı ile bankada altın hesap açtıran kişiler hem altının kendi değerinin artmasıyla hem de bankanın faiz getirisiyle kara geçme şansı yakalamaktadır. Fiziki altın birikimi yapan kişilere göre; altın hesap sahibi olan kişiler, altının değer artışı dışında ek olarak banka faiz oranıyla ayrıca kazanç elde etmektedir.

Bankada Altın Hesabı Açtırmanın Avantajları

Bankada altın hesap açtırmak ve altın yatırımlarını bankada değerlendirmek; öncelikle altın birikimini bankanın güvencesi altına verilmesinden dolayı avantaj sağlamaktadır. Bu sayede, kaybolma ve çalınma gibi sorunlara karşı önlem alınabilmektedir. Ayrıca bankada altın hesabını açan kişiler, düşük gramaj, yeni ve eski tarih altın, işçilik maliyeti gibi sorunlarla da uğraşmamaktadır.

Bankaların vadeli altın hesabı sayesinde de altından ek olarak faiz getirisi de elde edilebilmektedir. Dolayısı ile bankada altın hesap açtıran kişiler hem altının kendi değerinin artmasıyla hem de bankanın faiz getirisiyle kara geçme şansı yakalamaktadır. Fiziki altın birikimi yapan kişilere göre; altın hesap sahibi olan kişiler, altının değer artışı dışında ek olarak banka faiz oranıyla ayrıca kazanç elde etmektedir.

1-  Karlılık

Bankada altın hesabı açtırmak mantıklıdır çünkü yatırımcılarına karlılık sağlamaktadır. Altının alış ve satış fiyatı arasındaki fark, yatırımcıların karlılığını etkileyen en önemli unsurdur. Bu sebeple de fiziki altına yatırım yapan kişiler, hangi altının karlılığının daha yüksek olduğunu araştırmakta ve buna göre gram, çeyrek veya yarım altın vb gibi satın almaktadır. Ayrıca altının eski tarihli mi yoksa yeni tarihli mi olduğu, işçiliği de karlılığa etki etmektedir. Tüm bunlar, kimi zaman fiziki altının pahalıya alınıp, ucuza satılmasına neden olabilmektedir. Bankaların altın hesaplarında ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Bankaların altın hesaplarında altın alım ve satım işlemleri, anlık değerlerine göre yapılmaktadır. Gram cinsinden alınıp satılan altın, bankalarda belirlenen makas aralığına göre işlem görmektedir. Bu da altın yatırımcılarına karlılık sağlamaktadır.

2-  Banka Faiz Oranı

Bankada altın hesap açtırmak mantıklıdır çünkü fiziki altın biriktirenlerin bir faiz oranı kazancı elde etmesi söz konusudur. Bankada bulunan altın hesaplarında hem faiz getirisi elde edilebilmektedir hem de altının kendisi değer kazanmaktadır. Böylelikle bankalarda altın hesapları olan kişiler iki farklı şekilde kazanç elde edebilmektedir. Üstelik vade süresine göre faiz oranları her bankada farklı oranlarla artış göstermektedir.

3-  Güvenli Ortam

Altın, çalınmaya ve kaybolmaya elverişli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle de altınları, banka güvencesinde saklamak ve değerlendirmek oldukça mantıklıdır. Yalnızca çalınma ve kaybolma değil; doğal afet gibi daha ciddi durumlarda da altın yatırımı bankanın güvencesi altındadır. Çünkü bankaların vadeli altın hesaplarında bulunan 150 bin TL’ye kadar olan tüm yatırımlar, bankanın sigortası altında güvencededir. Bu sebeple bankada altın hesabı açtırmak mantıklıdır. Bankanın sorulması ya da iflas etmesi durumlarında da yatırımcıların 150 bin TL’ye kadar olan altınları güvence altındadır.

4-  Esnek Birikim

Yatırım amacıyla fiziki altın alan kişiler, belirli formlarda üretilen altınlardan satın almak durumundadır. Genel olarak altına yatırım yapan kişiler, işçiliğinin olmaması ve bozdururken daha az fark olmasından dolayı gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın gibi altınları tercih etmektedir. Ancak bu altınların hepsinin belirli bir gramaj ağırlığı vardır. Dolayısı ile fiziki altın yatırımcıları, minimum 1.75 gr ağırlığında olan gram altını almak zorundadır. Bu da altın karşılığında ödenmesi gereken tutarı arttırmaktadır.

Bankada altın hesabı açtırmak, kişilerin tasarrufları doğrultusunda dilediği gibi altın satın alabilmesine imkan tanımaktadır. Altın hesapları sayesinde yatırımcılar, 0.15 gram, 030 gram gibi altın yatırımı yapabilmektedir. Bankaların altın hesaplarının mantıklı olmasının bir nedeni de esnekliktir.

5-  Kolay Ulaşılabilirlik

Dijitalleşen bankacılık uygulamaları sayesinde altına ulaşılabilirlik de oldukça kolaydır. Normal şartlar altında fiziki altın satın alacak kişilerin haftanın 7 günü ve 24 saat kuyumcuya ulaşabilme şansı yoktur. Ancak bankaların altın hesabı sayesinde her bir yatırımcı, dilediği zaman altın alıp satabilmektedir. Bu da altın hesaplarının en büyük kolaylıklarından ve avantajlarından biridir. Dileyen kişiler internet bankacılı ve ya mobil bankacılık, dileyen kişiler de ATM bankacılığı ile dilediği zaman altın birikimleri üzerinde işle yapabilmektedir.

6-  Masrafsız Birikim

Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı sorusunun yanıtının olumlu olmasının nedenlerinden bir tanesi de masrafsız olmasıdır. Bankaların altın mevduat hesaplarında herhangi bir hesap işletim ücreti söz konusu değildir. Ayrıca altın alımlarında ve satımlarında herhangi bir ek masraf ya da komisyon oranı söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple altına yatırım yapan kişiler herhangi bir ek masraf olmadan altın birikimlerini değerlendirme şansına sahip olabilmektedir.

Tüm bu avantajlar göz önüne alındığında; bankada altın hesabı açmak oldukça mantıklıdır ve kazanç sağlamaktadır. Eğer siz de altına yatırım yapmak istiyorsanız bankaların altın hesap faiz oranlarını inceleyebilir, altınlarınızı yüksek karlılıkla bankaların güvencesi altında değerlendirebilirsiniz.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.