Altın Yatırımcılarına Müjde: Deneyimli Analist Nitesh Shah'dan Çarpıcı Tahmin

Altın Yatırımcılarına Müjde: Deneyimli Analist Nitesh Shah'dan Çarpıcı Tahmin

WisdomTree emtia araştırmaları başkanı Nitesh Shah, altın fiyatlarının önümüzdeki yıl önemli bir yükseliş yaşayabileceğini öngörüyor. Şimdi altın almanın tam zamanı mı? İşte detaylar.

Faiz oranlarının gelecekteki seyrine dair belirsizlikler altın piyasasında hareketliliği artırırken, bazı stratejistler bunu yatırımcılar için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Özellikle ons başına 2000 doların altındaki altın fiyatları, cazip bir giriş noktası olarak görülüyor.

Kitco analisti Neils Christensen, WisdomTree emtia araştırmaları başkanı Nitesh Shah'ın altın fiyatlarına dair tahminlerine dayanarak önümüzdeki bir yıl içinde altın fiyatlarının ciddi bir yükseliş yaşayabileceğini ifade etti. Shah, ons başına 2000 doların altındaki altın fiyatlarının yatırımcılar için değerli bir yatırım fırsatı olduğunu belirtiyor ve 2024'ün ilk çeyreğinde altının ons başına 2.285 dolar seviyesine ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Son zamanlarda altın fiyatları 1975 dolar seviyelerinde seyrediyor. Bu durumda bile Shah, "Altın fiyatları geçen yıla kıyasla yüksek ancak gelecekte ulaşabileceği seviyeye kıyasla hala ucuz görünüyor. Şu anki fiyatlarında bile altında hala ciddi bir değer var." diyor.

Altın fiyatları geçtiğimiz ay Federal Rezerv'in para politikalarını destekleyen sağlıklı ekonomik göstergeler ışığında 2000 dolar seviyesine doğru düşüş yaşadı. Ancak son dönemlerdeki değişken faiz beklentileri nedeniyle altın fiyatları 1950 dolar seviyesinde kritik bir destek buldu.

Shah, her yeni faiz artışının küresel ekonomiyi bir resesyona yaklaştırmasına rağmen, altın yatırımcılarının endişelenmesine gerek olmadığını belirtiyor. Shah, ekonominin görece dirençli olmasına rağmen, resesyon riskinin tamamen ortadan kalkmadığını belirtiyor.

Merkez bankalarının ekonomiyi yumuşak bir inişe geçirebilmek konusunda pek de başarılı olmadığını vurgulayan Shah, bu durumun mevcut dönemde de geçerli olacağını ifade ediyor. Shah, "Keşke yumuşak iniş senaryosuna inanabilsem. Ancak içimdeki şüphe, bunun başarılabilir olmadığı yönünde." diye belirtiyor.

Shah ayrıca, merkez bankacılarının ve politikacıların işgücü piyasası üzerinde aşırı bir vurgu yaptıklarını ve bu durumun aslında tam da sağlıklı olmadığını ifade ediyor. Şah, demografik sorunların ve COVID-19 pandemisinin piyasada sıkışıklığa yol açtığını belirtiyor.

Altın piyasasına yatırımcıların dönüşünün, tam teşekküllü bir durgunluğun yaşanması durumunda ciddi şekilde artabileceğini ifade eden Shah, resesyonun uzun süreli bir senaryo olarak kabul edilmesi nedeniyle, yatırımcıların gerçekten bir resesyonun ortasına gelene kadar durumu tam olarak kabullenmeyeceklerini belirtiyor. Ancak Shah, yatırımcıların bir durgunluk beklememesi gerektiğini de vurguluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.