650 Bin Kişinin Kredi Kartı Bilgileri Çalındı İddiası

650 Bin Kişinin Kredi Kartı Bilgileri Çalındı İddiası

Her ne kadar Kara Cuma indirim tarihi belli olsa da ülkemizde pek çok mağaza normal tarihinden çok önce indirimli satışlara başladılar. Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haber ise bu indirim günleri sırasında internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapanları endişelendirdi. Habere göre ülkemizin önemli online satış platformlarından olan Trendyol ve Hepsiburada, kendi veritabanları üzerinde bulunan kredi kartı bilgilerini çaldırmışlardı.

Aslında bu haber ne bu mağazalar ne de bankalar tarafından çok fazla dillendirilmedi. Çünkü bu durumun yaratacağı yasal yıkımın boyutları iki taraf içinde son derece büyük olacaktı. Bir noktaya kadar son derece iyi saklanan bu durum, insanların dikkatlerinden kaçmayacak bir uygulama ile halk arasında daha büyük bir paniğe yol açtı.

İnsanlara Yeni Kredi Kartları Gönderilmeye Başlandı

Yaşanan bu olay sonrasında yine hiçbir açıklama yapılmadan insanlara bankalardan yeni kredi kartları gönderilmeye başlandı. Üstelik bu insanların halihazırda kullandıkları kartların son kullanma tarihlerine bakılmaksızın bu gönderi yapıldı. Bir başka deyişle kredi kartının son kullanma tarihinin dolması 2 yıl olan kişilere de, 3 ay olan kişilere de yeni kart gönderildi. İşte bu durum kart bilgilerinin çalındığı iddiasının daha da güçlendirdi. Eğer bu iddia doğruysa bankaların neden yeni kart gönderdiği sorusunun cevabını bulmak çok da zor değil. Banka tarafından bakıldığında bilgileri çalınan kartlar sahiplerine yeni kart gönderildi ve bankalar bu sayede kendilerine düşen sorumluluğu da yerine getirmiş oldular. Peki, ya online alışveriş yapılan adı geçen bu mağazalar? Onlar kendilerini nasıl aklayacaklar? Bunun için uygulanabilecek en iyi yöntem şu an için sessiz kalmak.

Teknik Olarak Kart Bilgilerinin Çalınması Mümkün Değil

Konunun uzmanları kart bilgilerinin internet üzerinden çalınmasının mümkün olmadığını söylemekteler. Çünkü bu bilgiler hiçbir şekilde online mağazalara ait herhangi bir yerde saklanmıyor. "https" uzantısı ile siteler girildiğinde kredi kartı bilgilerinin alınması ya da kopyalanması mümkün değil.

Konu ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadığı ve insanların evlerine hala yeni kredi kartları gönderildiği için endişe devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.