6 Günde 3,8 Milyar Dolarlık Dövizi Çıkışı Yaşandı

6 Günde 3,8 Milyar Dolarlık Dövizi Çıkışı Yaşandı

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, son haftalarda sert dalgalı fiyat grafikleri çiziliyor. Dolar/TL kurundaki dalgalı grafiklere paralel olarak Euro/TL ve Sterlin/TL kurları da dalgalı grafikler çiziyor. Döviz kurlarındaki dalgalanma, Mart ayı itibariyle yükseliş eğilimde seyretmeye başladı ve ayın ikinci işlem haftasında dolar kuru sert değer kazançları yaşadı.

Ancak buna rağmen, geçtiğimiz haftalarda Türk Lirası’nın kazandığı değerler, yurtiçi yerleşkelerde ve yerli yatırımcılarda bir güven oluşturdu, böylece yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatlarında azalma yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan verilerde, 25 Şubat – 4 Mart tarihleri arasındaki 6 günlük süreçte, yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatlarında 3 milyar 781 milyon dolarlık azalma yaşandığı görüldü.

Döviz Mevduatlarındaki Çözülme %3,51’e Ulaştı

Dolar/TL kuru, son günlerde yukarı yönlü ancak dalgalı hareketler ile seyrediyor. Kurun yükselmesi birçok yatırımcı için endişe yaratırken, geçtiğimiz haftalarda Türk Lirası’nın hızla değer kazanmış olması yatırımcıları Türk Lirası’na yönlendirdi. Şubat ayının üçüncü işlem haftasında dolar/TL kurunun 6,90 seviyesinin altını görmesi ile birlikte yerli yatırımcılar ve yurtiçi yerleşkeler döviz mevduatlarında TL’ye yöneldi.

Toplam döviz mevduatları söz konusu süreçte 258 milyar 235 milyon dolardan, 254 milyar 454 milyon dolara geriledi. Bu dövizlerin ise Merkez Bankası verilerine göre, 103 milyar 920 milyon dolarının vadesiz ve 150 milyar 533 milyon dolarının da vadeli döviz mevduatlarında tutulduğu öğrenildi. Böylece döviz mevduatlarındaki çözülme oranı da yılsonuna göre %3,51 seviyesine ulaşmış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.