10 Yıl çalışan yaşa takılmadan emekli olabilecek! İşte şartlar

10 Yıl çalışan yaşa takılmadan emekli olabilecek! İşte şartlar

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT düzenlemesi beklerken emekli olmak için gün sayan birçok vatandaşın merak ettiği konular arasında yaşa takılmadan erken emekli olma yolları yer almaktadır. Prim ödemesini düzenli ödeyenlerin sigorta başlangıç tarihi ile birlikte yaş şartı emekli olmak için aranmaktadır.  SGK kapsamında 10 yıl çalışan yaşa takılmadan yaş haddi ile emekli olabilmektedir. 10 yıllık çalışma süresi bulunanlar yaş haddine takılmadan emekli olma şartları ve detayları sizlerle.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından başlatılan bu yeni değişiklik ile beraber yaş, sigorta ve prim gün sayısına göre farklılık sağlanmaktadır. 2008 yılından önce SSK girişi bulunanların daha çok avantajlı olduğu yeni değişiklikte farklı nedenlerden dolayı prim gününü tamamlayamamış olanlar ise yaş farkı ile emekli olma imkanına sahip oluyor.

10 Yılda Emekli Olunabilecek!

10 yıl aktif çalışmış olanlar emekli olabilir. Formül açık. Bu imkan, çalışamayacak durumda olanlara ve 1800 gün prim ödemesi olanlara sunulmaktadır. Sağlık sorunları nedeniyle çalışma gün sayısını kaybedenler, yaş şartı aranmadan emekli olabilecek. Bunun için kişiden sağlık raporu istenecektir.

2000 Yılı Sonrası Çalışanlarda Emeklilik Süreci

İlk işe giriş tarihi 1999 olanlar ile 2000 yıl sonra çalışanlar için durum farklı olacaktır. 2000 yıl sonra, 60 ve 65 yaşları için prim ödemeleri ile erken emekliliğe izin verecek. Prim gün sayısı eksik olsa dahi yaş sınırı içinde emekli olunabilecektir. Bunun için sadece 4500 prim gün yeterli olacaktır.

25 Yıllık Sigortalılık Süresi Çok Önemli!

2000 yılından sonra meslek hayatına başlayanlar için erken emeklilik sürecinde şartlar netleşti. Açıklanan formülde 25 yıllık sigortalı çalışma süresi aranmaktadır. 2008'den sonra prim ödemeye başlayanlar, 5.400 prim ödemek kaydıyla emekli olabilecekler. Burada önemli olan 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamaktır.

2008 Yılından Sonra İşe Başlayanın Emeklilik Süreci

İlk kez 2008 yılından sonra işe başlayanlar için emeklilik süreci farklıdır. Bunun için 7200 günlük prim ödemesi gerekir. Ayrıca 25 yıllık mesleki deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Birçok kişi borç para alarak emeklilik sürecini hızlandırır. Özellikle yurt dışından borçlanma, emeklilik yaşına takılmanın önüne geçiyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.