1 Doların En Değerli Olduğu Ülke 2023

1 Doların En Değerli Olduğu Ülke 2023

1 doların en değerli olduğu ülke konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. İçeriğimizde 1 doların en değerli olduğu ülkeleri ve bunun nedenlerini ele alıyoruz.

1 doların en değerli olduğu ülke konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. İçeriğimizde 1 doların en değerli olduğu ülkeleri ve bunun nedenlerini ele alıyoruz.

1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler Listesi

  • Kamboçya (Riel)
  • Paraguay (Guarani)
  • Gine Cumhuriyeti (Frang)
  • Laos Kipi
  • Vietnam Dongu
  • İran Dinarı
  • Venezuela Bonivarı

1 doların en değerli olduğu ülkeler listesine baktığımızda, listenin en alt sırasında yer alan ülkeler para birimleri dolar karşısında en değersiz olan ülkelerdir. Öte yandan yazının kaleme alındığı sürede ve ilerleyen dönemde para birimlerine ilişkin kurlarda değişme yaşanabildiğini unutmamak gerekiyor. Listede yer alan ülkelerin ise genel olarak ABD ile belirli şartlarda anlaşmazlık yaşayan, savaşan veya tarihte ambargo uygulamalarına tabi olmuş ülkeler oldukları ifade edilebilmektedir.

Kamboçya (Riel)

Kamboçya Güney Doğu Asya ülkesidir. Resmi para birimi ise Kamboçya Rieli’dir. Riel dolar karşısında oldukça değersiz ir para birimidir. Yazının kaleme alındığı sırada 1 dolar 4.164 Kamboçya Rieli olarak görülüyor.

Paraguay (Guarani)

Paraguay Güney Amerika ülkeleri arasında yer alıyor. Amerikan doları karşısında değersiz olan bir para birimine sahiptir. 1 dolar ortalama 7.405 Guarani ediyor.

Gine Cumhuriyeti (Frang)

Afrika ülkeleri arasında yer alan Gine’nin para birimi Gine Cumhuriyeti Frangı olarak biliniyor. Gine Frangı dolar karşısında yine oldukça değersiz. 1 dolar 8.713 Gine Frangına karşılık geliyor.

Laos Kipi

1 doların en değerli olduğu ülke kategorisindeki listede Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti yer alır. Laos’un para birimi Laos Kipi olarak adlandırılmaktadır. Laos kipi dolar karşısında değersiz olmasının yanı sıra 1 dolar, 17.066 Laos kipi ediyor.

Vietnam Dongu

ABD’nin senelerce savaştığı Vietman’ın para birimi olan Vietnam Dongu dolar karşısında değersizdir. 1 dolar 23.482 Vietnam Donguna denk geliyor. Öte yandan belirtmek gerekir ki listede yer alan kur fiyatları 6.02.2023’te kayda geçen güncel kur verilerine göre ifade edilmiştir.

İran Dinarı

İran’ın resmi para birimi olan Dinar yine dolar karşısında değer açısından daha aşağı alanda bulunan para birimleri arasındadır. Kur bazında 1 dolar 42.200 İran dinarına karşılık gelir.

Venezuela Bonivarı

Venezuela, ABD tarafından ambargo uygulanan ülkeler arasında yer almaktadır. Venezuela para birimi olan Bonivari dolara karşı değersizdir. 1 dolar ortalama 22.9662 Bonivari eder. 1 doların en değerli olduğu ülke başlıklı listede bu yüzden yerini almıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.