Ekonomi Haberleri

Dolardaki Hareketlilik, Altın Fiyatlarını Etkiliyor

] }

Mart 2020 döneminden bu yana küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde bulunan dolar, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin yükselişe geçmesi ile birlikte yönünü yukarı çevirdi ve küresel piyasalarda önemli para birimlerine karşı yeniden güç kazanmaya başladı.

Doların küresel piyasalarda güçlenmesi ile birlikte Türk Lirası da dolar karşısında Mart ayında yaklaşık %3 oranında değer kaybetti. ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki dalgalı ilerleyiş sonrası, faiz seviyesi Cuma günü açıklanan işsizlik verileri sonrasında yeniden %1,6 üzerine çıktı ve artan dolar karşısında altın fiyatları da hareketlilik göstermeye başladı. Doların güç kazanması ile birlikte, geçtiğimiz hafta sert değer kayıpları yaşayan ons altın, 1.700 dolar desteğini kaybetmişti. Yeni günde ons altın ve yurtiçi piyasalarda ons altına paralel olarak gram altın yükselerek yeniden kritik seviyelerin üzerine çıktı.

Altındaki Fiyat Oynaklığı Devam Ediyor

Geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin %1,6 üzerine yeniden çıkması altın fiyatlarında düşüşü desteklerken, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Kongre’ye sunulan ve Senato’da da oy çokluğuyla kabul edilen mali teşvik paketi sonrasında ons altın tekrar 1.700 dolar üzerine çıkmayı başardı. Altın fiyatlarında yaşanan hareketlilikler sonrasında, güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.705,98 dolar – satış 1.706,41 dolar
  • Gram altın alış 418,82 TL – satış 418,92 TL
  • Çeyrek altın alış 685,00 TL – satış 695,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.729,00 TL – satış 2.789,00 TL

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu