Ekonomi Haberleri

Dolardaki Dalgalanmalar, Altın Fiyatlarına Yansıyor

ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin son iki haftada dalgalı seyretmesi, doğrudan doları etkiledi ve dolar da küresel ekonomi piyasalarında iki haftalık süreçte dalgalı grafikler çizdi.

] }

ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin son iki haftada dalgalı seyretmesi, doğrudan doları etkiledi ve dolar da küresel ekonomi piyasalarında iki haftalık süreçte dalgalı grafikler çizdi. Geçtiğimiz hafta tahvil faizlerinin %1,625 seviyesine kadar yükselmesi, küresel piyasalarda güçlenen dolara Türk Lirası karşısında da değer kazandırmıştı ve dolar/TL kuru Aralık 2020 döneminden bu yana ilk kez 7,60 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bu yükselişler kısa vadede hızını kesmeden devam etmiş ve dolar kuru 7,78 TL seviyesini görmüştü. Ardından tahvil getirilerinin düşmesi ile birlikte dolar/TL kuru da düşüşe geçmiş bu da altın fiyatlarına yükseliş olarak yansımıştı. Küresel ekonomi piyasalarında, doları zayıflatacak bir gelişme daha yaşandı ve bununla birlikte altın fiyatları da yeniden yükselişe geçti.

Mali Teşvik Paketi Doları Zayıflattı, Altını Güçlendirdi

ABD 10 yıllık tahvil faizleri, geçtiğimiz hafta artış gösterdikten sonra tekrar gerileyince dolar/TL kuru da yeniden 7,50 seviyelerine kadar gerilemişti ancak faizlerin tekrar %1,6 seviyesine yükselmesi, dolar kurunu tekrar yukarı yönlü hareketlendirdi. Öte yandan dolar hareketliliklerine, onaylanan ve ABD Temsilciler Meclisi’nden de onay bekleyen ABD mali teşvik paketi etki etti ve bununla birlikte dolar tekrar düşüşe geçti. Doların mali teşvik paketi ile birlikte güven ve güç kaybetmesi sonrasında altın fiyatları da dalgalı seyrettiği iki haftanın ardından, Mart ayının ikinci işlem haftasının ortasında yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu