Dolar HaberleriEkonomi Haberleri

Dolar Kurundaki Değer Kaybı Sonrası İtalyan Bankasından Yeni Tahmin Geldi!

Düşüşe geçen dolar hakkında İtalyan bankasından tahmin geldi.

BDDK finansal istikrarı destekleme yolunda hamle yapınca dolar kuru 16,75 TL’ye kadar düştü. Yatırımcılar ise bir yandan doların küresel ölçekteki konumunu merak ediyor. İtalyan bankası UniCredit Research’ın analistlerine göre ABD doları 2022 yılının son dönemine kadar rakipleri karşısında gücünü korumaya devam edecek. İşte haberin detayları…

İtalyan Bankası’ndan Yeni Tahmin

Döviz kuru hareketliliği haftanın son günlerinde de devam ederken yatırımcılar dolar fiyatları hakkındaki güncel haberleri takip etmeye devam ediyor. Piyasalar Fed’in faiz kararına göre fiyatlama yaparken İtalyan Bankası da dolar için tahmin yürütmeye başladı. Dev banka gelecek yıl için tahmin yürüterek piyasaları çok sarsmayacak aşağı yönlü bir düzeltme olabileceğinin altını çizdi.

Analistlere göre durgunluk ve enflasyon arasındaki dengesizlik küresel olarak yatırımcı fiyatlamalarında belirsizlik yaşatacak. Emtia fiyatları düşüş eğiliminde olduğundan enflasyon oranlarını frenlemeye yardımcı olacağı ve merkez bankasının sert tutumunu iyileştireceği görünüyor. Bu tutum döviz piyasalarını sabit konuma getiremiyor. Analistler merkez bankası görevlilerinin sözle yönlendirmelerinin tarım emtiası ve petrol fiyatlarını da etkilediği yönünde yorumlar yapıyor.

Yatırımcılar dolar fiyatları için tüm haberleri dikkatle izlerken UniCredit Research analistleri ise Fed’in faiz oranlarını artırma konusunda kararlı olduğunu ve her şeye rağmen ABD Dolarının güçlü kalacağını ifade ediyor. Fakat gelecek yıl dolarda hafif bir düşüş eğilimi olabileceğini dile getiriyor.

UniCredit döviz stratejisti Robert Milach yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Fed’in faiz oranlarındaki artış tutumu Aralıkta son bulduktan sonra ABD dolarında daha az güçlü bir duruş öngörüyoruz. Fed’in 2023 4.çeyrekte para politikasını gevşeteceği yönünde tahminlerimiz var.

UniCredit Euro/dolar paritesinin 2023 dördüncü çeyrekte 1,12 bandında yükseleceğini öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam