] }
Teknoloji Haberleri

Dijital Hizmet Vergisi Yürürlüğe Giriyor

2020 yılıyla birlikte bir çok alanda alınan vergilerde artış olması bekleniyor. Bununla birlikte bir süredir gündemde olan Dijital Hizmet Vergisi de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan onay alarak yakın zamanda yürürlüğe girecek.

Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Bu yeni vergi internet üzerinden hizmet veren ve verdikleri hizmetten belirli bir oranın üzerinde kazanç sağlayan şirketlerden alınacak yeni bir vergi türü. Elbette tahmin edildiği gibi bu verginin alınacağı mecraların başında Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi devlet geliyor. Bu yeni vergiyi vermeyi kabul etmeyen şirketketlerin ise Türkiye’deki hizmetleri durdurulacak ve internet sitelerine erişim engellenecek.

DHV Ne Kadar?

Yeni vergi oranı %7.5 olarak belirlendi. Bu vergi Türkiye sınırları içinde hasılatı 20 milyon TL’den fazla ve dünya genelinde 750 milyon Euro’dan fazla olan şirketlerden alınacak. Hasılatları bu paranın altında olanlar ise bu vergiden muaf olacaklar. Verginin çeşitli türleri olacak ve her bir tür kendine özel olarak yüzdelendirilecek. İstenirse oranlar devlet arttırılabilecek.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu