CFTC Bir DAO'ya Dava Açıyor! DEFİ kullanıcıları tedirgin

CFTC Bir DAO'ya Dava Açıyor! DEFİ kullanıcıları tedirgin

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Perşembe günü Ooki DAO'ya dava açarak DeFi protokolleri ve token sahipleri için korkunç bir emsal oluşturabilecek türünün ilk örneği bir davayı başlattı.

Davada, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, "DAO'ların yaptırımdan muaf olmadığını ve yasayı cezasız bir şekilde ihlal edemeyeceğini" iddia etti.

CFTC, Dönüm Noktası Davasında Ooki DAO'ya Dava Açtı

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu bir DAO'ya karşı tartışmalı bir saldırı başlattı ve bunun DeFi için ciddi sonuçları olabilir.

ABD devlet kurumu Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, bZx Protokolü'nün (daha sonra Ooki Protokolü olarak yeniden adlandırıldı) eski operatörleri bZeroX, LLC ve kurucuları Tom Bean ve Kyle Kistner'a yönelik suçlamaları eş zamanlı olarak doldurduğunu ve çözdüğünü duyurdu.

CFTC, anlaşmada, sanıkların, marj ticareti için merkezi olmayan akıllı sözleşme tabanlı bir protokol olan bZx Protokolünü tasarlayarak, dağıtarak ve pazarlayarak, kuruma kaydolmadan, yasa dışı olarak belirlenmiş bir sözleşme piyasası (DCM) işlettiklerini, yalnızca kayıtlı vadeli işlem komisyonu tüccarlarının (FCM) gerçekleştirebileceği faaliyetlerde bulunduklarını ve platformun kullanıcıları üzerinde zorunlu müşterini tanı (KYC) incelemesi yapmadıklarını iddia etti.

CFTC ayrıca, daha sonra Ooki Protokolü üzerinde yönetim kontrolünü üstlenen merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan Ooki DAO'ya karşı aynı suçlamalarla federal bir sivil yaptırım davası açtı. Bu dava, bir düzenleyici kurumun bir DAO'ya ilk kez dava açması ve CFTC'nin davayı kazanmasının yasal sonuçlarının, birçok DeFi protokolü de dahil olmak üzere diğer kripto projelerinin yönetişim token sahipleri için korkunç bir yasal emsal oluşturabileceği için önemlidir.

Davada CFTC, Ooki DAO'yu "bZx Protokolünü yönetmek (örneğin, değiştirmek, işletmek, pazarlamak ve bunlarla ilgili diğer eylemleri gerçekleştirmek) için bu tokenları oylayan" BZRX token sahiplerinden oluşan "tüzel kişiliği olmayan bir dernek" olarak tanımladı. Ajans, bZx'in kurucuları Bean ve Kistner'in düzenlemelerden kaçmak amacıyla protokol üzerindeki kontrolü topluluğa devrettiğini iddia ediyor. Dedi ki:

"bZx Protokolünün (şimdi Ooki Protokolü) kontrolünü bZx DAO'ya (şimdi Ooki DAO) devretmekteki temel bZeroX hedeflerinden biri, bZx DAO'yu merkezi olmayan doğası gereği yaptırımlara dayanıklı hale getirmeye çalışmaktı. Basitçe ifade etmek gerekirse, bZx Kurucuları Yasa ve Yönetmeliklerin yanı sıra diğer yasaları da sonuçsuz bir şekilde ihlal etmenin bir yolunu bulduklarına inanıyorlardı."

CFTC, "DAO'ların yaptırımdan muaf olmadığını ve yasaları cezasız bir şekilde ihlal edemeyeceğini" iddia ederek, "Ancak bZx Kurucuları yanıldı" sonucuna vardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.