Ekonomi HaberleriTeknoloji Haberleri

Covid-19 Aşıları İçin İngiltere Blockhain Teknolojisi Kullanacak!

NHS tarafından yapılan duyuruya göre, aşıların soğuk depolardaki takibi için Hedera Hashgraph ile anlaşma yapıldı.

] }

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), Covid-19 aşıları için blockhain teknolojisi kullanacaklarını duyurdu. NHS tarafından yapılan duyuruya göre, aşıların soğuk depolardaki takibi için Hedera Hashgraph ile anlaşma yapıldı. Yapılan anlaşma doğrultusunda, Hedera’nın dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile düzenli ve verimli bir şekilde aşı takibinin yapılacağı aktarıldı.

Coindesk tarafından yapılan habere göre, İngiltere’deki mevcut aşıların sıcaklık takibi için de Everyware adındaki yazılım şirketi ile anlaşma yapıldı. Everyware şirketinin sunacağı yazılım sayesinde, aşıların sıcaklık takibinin saat başı yapılacağı belirtildi. Hedera ise aşıların sıcaklık ölçümlerini herhangi bir sorun olmadan kayıt altında tutulmasını sağlayacak.

İlgili Makaleler

Aşılar İçin Güçlü Takip Yapılmalı

Covid-19 aşılarının, belirli bir sıcaklıkta saklanması gerekiyor. Hassas bir ürün olan aşılar, sıcaklık ile birlikte bozulmaya uğrayabiliyor. Bu nedenle aşıların düzenli olarak sıcaklık takibinin yapılması gerekiyor. Aşı bozulmalarına karşı önlem almak isteyen İngiltere, bu takibi blockhain teknolojisi ile yapacak.

Güney Warwickshire NHS mühendisi olan Steve Clarke, aşıların sıcaklık kontrollerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Clarke, bu kontrolün yeni teknolojiler ile birlikte kolayca takip edilebileceğini de bildirdi. Bu ve çeşitli konularda yeni teknolojilerin kullanılmasının önlemli olduğunu anlamaya başladıklarını iletti.

Giderek Yayılacak

Blockhain teknoloji ile aşıların takibinin yapılacağı ilk hastaneler; İngiltere’nin Güney Warwickshire, Stratford Upon Avon ve Warwick bölgelerinde bulunan hastaneler olarak yer alıyor. Aşıların dağıtım alanı genişledikçe yeni teknolojinin kullanım alanı da aynı oranda genişleyecek ve her hastanede bu teknolojinin kullanılması sağlanacak.

Damla

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Damla, 2014 yılından bu yana yazarlık, editörlük, content ve digital marketing ile uğraşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu